ABŞ etiraf etdi - Ermənistanın geriyə dönüşü yoxdur
ABŞ etiraf etdi - Ermənistanın geriyə dönüşü yoxdur ABŞ Ermənistanın Rusiyadan qopmasına şərait yaradır.
KONKRET.az xəbər verir ki bunu ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məslələri üzrə köməkçisi Ceyms O"Brayn Senatın Xarici Əlaqələr Komitəsinin Regional və Təhlükəsizlik Əməkdaşlığı Alt Komitəsində "Avropanın Gələcəyi" barədə dinləmələr zamanı sualları cavablandırarkən deyib.
O"Brayn bildirib ki ABŞ Ermənistanla əməkdaşlığa zaman sərf edir.
"Baş katib Blinken və Avropa Komissiyasının prezidenti Ursula fon der Leyenlə birgə bir neçə ay əvvəl Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanla görüşdük, Ermənistana Rusiyadan asılılığını azaltmağa kömək etmək üçün yeni platforma yaratdıq.
O, enerji və iqtisadiyyatı baxımından demək olar ki, tamamilə Rusiyadan asılıdır. Biz bunu diversifikasiya etməliyik. Və həmçinin sərhəd təhlükəsizliyi məsələsində də.
Beləliklə, baş nazir Paşinyanın apardığı cəsarətli addımlar Ermənistana imkan verir ki, Rusiyadan qopsun. Rusiya Ermənistanın təhlükəsizliyinə zəmanət vermişdi ancaq Azərbaycanla 2020-ci il müharibəsindən sonra və ondan əvvəl bu, bu zəmanət uğursuzluğa düçar oldu. Azərbaycan Qarabağ və ətrafındakı əraziləri geri alarkən Rusiya Ermənistana arxa çevirdi. Bu, Ermənistan əhalisinin çoxunun Rusiyadan uzaqlaşmaq istədiyi ciddi vəziyyətə gətirib çıxarıb. Beləliklə, biz bunun baş verməsi üçün şərait yaradırıq.
Əhəmiyyətli bir məsələ də odur ki bir bu həftənin sonunda bir neçə min rus əsgərinin, FSB əsgərlərinin tərk etməsi tələb olunduğu vaxt gəlib çatır. Və bu məsələ bir sıra səbəblərə görə həqiqətən əhəmiyyətlidir, xüsusilə də beynəlxalq hava limanına (Rusiya) nəzarət etdikləri üçün sanksiyalardan yayınma və qaçaqmalçılıq məhz burada baş verir.
Beləliklə, biz görəcəyik ki, Rusiya həqiqətən Ermənistanın istədiyi münasibətləri qura bilməsi üçün Ermənistanın suveren istəklərinə əməl etməyə hazırdırmı" , – ABŞ dövlət katibinin köməkçisi deyib. (Apa)