ABŞ və Fransa müharibə istəyir - Azərbaycan bu halda hərəkətə keçəcək
Ermənistan son günlər yenidən Azərbaycana qarşı təxribatlara əl atır. Belə ki, adıçəkilən ölkəyə məxsus kvadrokopterin Ordumuzun Laçın rayonu istiqamətində yerləşən mövqeləri üzərində kəşfiyyat uçuşları həyata keçirməsi də bu qəbildəndir. Həmçinin bu gün Ermənistan mediasında yayılan məlumata görə, ehtiyatda olan hərbi qulluqçular yenidən təlimlərə cəlb edilib. Bu prosesləri yeni müharibənin siqnalı kimi qiymətləndirmək olarmı?
Məsələ ilə bağlı hərbi ekspert Səxavət Məmməd KONKRET.az-a açıqlamasında indiki məqamda Azərbaycan tərəfinin diqqətli olmasının vacibliyini vurğuladı:
"Ermənistan ordusunda hər zaman ilin bu vaxtında – sentyabrdan dekabra qədər təlimlər baş tutur. Əslində bu dövr təhlükəli sayılır. Ermənistan mediasında üçüncü müharibədən danışılır, ümumilikdə bu ritorikaya çox yer verilir. İndiki məqamda Azərbaycan tərəfi diqqətli olmalıdır. Bunun təhlükəli hala gəlib çıxmaq ehtimalı çoxdur. Açıq şəkildə bölgədə müharibə olmasını istəyən qüvvələr var. Bu, Azərbaycan və Ermənistan deyil. Həmin qüvvələr üçün ən ideal zaman sentyabr-dekabr aralığıdır. Ehtiyatda olan hərbiçilərin təlimə çağırılması barədə ölkəmiz ciddi düşünməlidir. Demək olar ki, hər ilin bu vaxtlarında qarşı tərəfdə müharibə ritorikası güclənir".
Ekspert ermənilərin qarşıdurmalara hazır olmadığını qeyd etdi:
"Açığı yeni müharibənin baş verməsi real görünmür. Birincisi, Ermənistan buna hazır deyil. Hücum silahları alsalar da, ordu daxilində ciddi problemlər var. Həmçinin hava hücumundan müdafiə sistemləri ilə tam təhciz olunmayıblar. Azərbaycana gəldikdə isə, ölkəmiz Qarabağda quruculuq işləri aparır, minatəmizləmə prosesi davam edir. Həmçinin qarşıdakı aylarda parlament seçkiləri keçiriləcək və noyabrda COP29-a ev sahibliyi edəcəyik. Bütün bunlar böyük maliyyə hesabına başa gəlir. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Ordumuzun arsenalına yeni silahlar da alınır. Müharibə olacağı halda isə bunun altından qalxmaq çətin olacaq. Dediyim kimi, regionda müharibə istəyən qüvvələr – ABŞ və Fransa var. Onlar Qərb və Rusiya, həmçinin Rusiya – Ukrayna qarşıdurmasını Cənubi Qafqaza transfer etmək istəyir. Bütün bunları nəzərə alsaq, gərginliyin olacağı 100 %-dir. Qeyd etdiyim kimi, müharibə olacaqsa, bu, digər qüvvələrin istəyi ilə baş tutacaq".
S.Məmməd COP29 ərəfəsində Azərbaycana təzyiqlərin daha da artacağını bildirdi:
"İddialar var ki, sentyabrdan sonra gərginlik daha çox ola bilər. COP29 ərəfəsində Azərbaycanın üzərinə gəlməyə çalışacaqlar. İstəkləri ölkəmizin beynəlxalq nüfuzuna ziyan verməkdir. Təxribatlar olacaq, amma Ordumuz mümkün qədər təmkinli davranmağa çalışacaq. Təxribatlar zamanı ağır itkilər və şəhidlər versək, Azərbaycan bu halda hərəkətə keçəcək. Belə məqamda proseslər ciddiləşcək. Böyük güclər passiv müharibə olacaqlarını aktivləşdirmək istəyirlər. Yaxın Şərqə baxdıqda görürük ki, İranı da bura cəlb etməyə çalışırlar. Regionda müharibə olacaqsa, ağır nəticələrlə yekunlaşacaq".