Abşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLAR
Abşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLARAbşeron rayonunda ümumrayon Novruz bayramı şənliyi keçirilib. Abşeron rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev adına Mədəniyyət və İstirahət Parkında baş tutan şənlikdə RİH başçısı Abdin Fərzəliyev, hüquq-mühafizə orqanlarının rəhbərləri, təhsil, səhiyyə, təşkilat və müəssisələrin kollektivləri, YAP Abşeron Rayon Təşkilatının sədri, şəhid ailələri, müharibə iştirakçıları və  ümumilikdə şəhər sakinləri iştirak ediblər.
Parkın hər guşəsi bayram atributları ilə bəzədilib, məktəblər və bağçalar öz stendləri ilə qonaqları sevindirib. Dədə Qorqud və Bahar Qız yazın gəlişini müjdə verməklə abşeronluların əhvali-ruhiyyəsinə bayram ovqatı qatıb. Novruzun əsas atributlarından olan Keçəl və Kosa uşaqları əyləndirib, onlarla oyunlar oynayıb.
Tədbirdə bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı qələbə qazandığımız Vətən Müharibəsindən sonra xalqımız Novruz bayramını artıq daha coşqu, daha möhtəşəm qeyd edir. Şəhidlərimizin, qazilərimizin və ümumilikdə ordumuzun qəhrəmanlığı sayəsində bu gün bütöv Azərbaycanda, işğaldan azad olunan torpaqlarımızda bayram tonqalları qalanır, şənliklər keçirilir.
Bayram şənliyinin məşəlini alovlandırmaq üçün cəngavərlər meydana daxil olub və şəhid övladları ilə birgə tonqal qalayıblar. Meydanın mərkəzində alovlanan tonqalın ətrafında dövrə edən milli geyimli iştirakçılar hər kəsi Parkda yaradılan Novruz guşələrini gəzməyə dəvət edib.
Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Abdin Fərzəliyev şəhid ailələri və müharibə iştirakçıları ilə birgə park gəzintisinə çıxıb. Burada xalq oyunları, milli rəqslər, vətənimizi tərənnüm edən musiqilər, keçəllə kosanın məzəli əhvalatları və musiqi ustalarının ifaları abşeronluların əhvali-ruhiyyəsinə bayram ovqatı qatıb. Xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərini özündə ehtiva edən müxtəlif oyunlar, zarafatlar, ümumtəhsil məktəblərinin, məktəbəqədər tərbiyə müəssisələrinin Novruzun və xalqımızın qədim milli ənənələri ilə bağlı hazırladıqları ədəbi-bədii kompozisiyaları, şerləri, folklor kollektivlərinin maraqlı çıxışları, xalçalar, şagirdlərin əl işlərindən ibarət rəsm sərgiləri, milli mətbəximizin ləziz təamları bayram tədbirinin iştirakçıları tərəfindən rəğbətlə qarşılanıb. Milli geyimli qızlar bayram xörəklərini nümayiş etdirib, şənlik iştirakçılarını şirniyyata qonaq ediblər.
Sonra şəhid ailələri ilə birgə Ulu Öndərin adını daşıyan Mərkəzdə "Qeyd- Sosial Maarifləndirmə" ictimai birliyinin təşkilatçılığı ilə düzənlənən "Heydər Əliyev-Unudulmaz lider" adlı foto xalça sərgisinə baxış keçirilib.
Gəzintidən sonra tanınmış incəsənət xadimləri və Abşeron Mədəniyyət Evinin kollektivi tərəfindən konsert proqramı təqdim edilib.
Abşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLARAbşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLARAbşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLARAbşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLARAbşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLARAbşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLARAbşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLARAbşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLARAbşeronda Novruz bayramı böyük izdihamla qeyd olundu - FOTOLAR/ azxeber.com