AccessBank 2024-cü il üzrə maliyyə hesabatını açıqlayır
AccessBank 2024-cü il üzrə maliyyə hesabatını açıqlayırMikro, kiçik və ortasahibkarlığın kreditləşməsi bazarının lideri olan AccessBank, 2024-cü il üzrəmaliyyə nəticələrini açıqlayır.
Bank, 2024-cü il nəticələrinəgörə 54.1 milyon manat xalis mənfəət əldə edib. Eyni göstərici 2023-cü ildə 39.8milyon manat təşkil edib. Nəticədə, Bankın kapital dayanıqlığı göstəricisi dahada möhkəmlənmiş və məcmu kapitalı ötən illə müqayisədə 29.0% və ya 41.5 milyonmanat artaraq 185.0 milyon manata yüksəlmişdir ki, bu da requlyativ tələbdən 3.7dəfə çoxdur.
Sözügedən artımındrayverləri kimi kredit portfelinin, xüsusən biznes kreditlərinin artımı,depozitorların banka inamının artması, habelə yeni beynəlxalq kreditlərin cəlbedilməsi qeyd oluna bilər. Belə ki, ötən il ərzində:
-Kredit portfeli 13.6% və ya 137.8 milyon manatartıb və hesabat dövrünün sonuna cəmi kredit portfeli 1 151.5 milyon manat təşkiledib.
-Kredit portfelinin 78.3%-i biznesə ayrılmış kreditlərtəşkil edir ki, biznes portfelinin həcmi 901.9 milyon manatdır. Hesabat dövrü ərzindəbiznes portfeli 15.6% və ya 121.8 milyon manat artıb. İl ərzində verilmiş biznes kreditlərinin 59.5%-iregionların payına düşür.
-Depozit portfelinin həcmi 1 milyard manatdan yüksəkdirvə 2024-cü ilin sonuna 1026.5 milyon manat təşkil edir.
-AccessBank 2024-cü ildə beynəlxalq nüfuzlu xaricikreditorlardan 73.1 milyon manat həcmində kredit cəlb etmişdir.
-Bankın aktivləri 1.5 milyard manata çatır, bu da2023-cü illə müqayisəsədə 6.7% çoxdur.
-Faiz gəlirləri 2023-cü il ilə müqayisədə 14.9%artaraq 224.4 milyon manat təşkil edib. Xalis faiz gəlirləri isə 2023-cü il iləmüqayisədə 18.2 milyon artaraq 140.2 milyon manata yüksəlib.
-Qeyri-faiz gəlirləri 18.1 milyon manat təşkil edir.
-Xalis əməliyyat mənfəəti 2024-cü ildə 69.1 milyonmanata çatıb. 2023-cü ildə eyni göstərici 56.3 milyon manat təşkil edib.
-Bankın likvidlik mövqeyi dayanıqlıdır və likvidlik əmsalı70.6% təşkil edir ki, bu da AMB-ın tələb etdiyi minimum normadan 2.4 dəfə yüksəkdir.
*AccessBank QSC Azərbayca Respublikası MərkəziBankı tərəfindən 25 oktyabr 2002-ci il tarixli 245 saylı lisenziya əsasında fəaliyyətgöstərir. Bankın Baş ofisi Bakı şəhəri, Yasamal rayonu, Tbilisi prospekti 3ünvanında yerləşir. / azxeber.com