Almaniya XİN rəhbəri: "İrana qarşı sanksiyalar genişləndirilməlidir"
Almaniya XİN rəhbəri:
" class="imgbcode" />"İranın İsrailə hücumundan sonra Tehrana qarşı sanksiyalar Avropa İttifaqı (Aİ) səviyyəsində genişləndirilməlidir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə Almaniyanın xarici işlər naziri Annalena Berbok deyib.
"Mən sanksiyaları genişləndirməyimizi təklif edirəm, çünki biz İranın hərəkətlərinin nə qədər təhlükəli olduğunu görürük", – deyən Almaniya Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbəri iranlı həmkarı Hüseyn Əmir Abdullahyanla telefon danışığı zamanı yəhudi dövlətinə hücumu kəskin şəkildə pisləyib.
Berbok həmçinin İran tərəfindən ələ keçirilən MSC Aries gəmisinin azad edilməsinə və bölgədə gərginliyin azaldılmasına yardım etməyə çağırıb.
Günün əvvəlində İsrailin xarici işlər naziri İsrael Katz Britaniyanın xarici işlər naziri Devid Kemeron və Fransanın xarici işlər naziri Stefan Sejournet ilə söhbəti zamanı onları İranı zəiflətməyə və onun raket proqramına qarşı sanksiyalar tətbiq etməyə çağırıb.