Avro-2024 bu gün başlayır
Bu gün Almaniyada futbol üzrə Avropa çempionatına start veriləcək.
KONKRET.az xəbər verir ki, Almaniyanın 2-ci dəfə ev sahibliyi edəcəyi turnirdə ümumilikdə 51 oyun baş tutacaq.
24 yığmanın iştirakı ilə keçiriləcək qitə çempionatının açılış matçında Almaniya və Şotlandiya yığmaları üz-üzə gələcəklər. Münhen şəhərindəki "Alyants Arena"da oynanılacaq görüş Bakı vaxtı ilə saat 23.00-da start götürəcək. Qarşılaşmanı fransalı FIFA referisi Kleman Türpen idarə edəcək.
İlk dəfə 1988-ci ildə Avropa çempionatına ev sahibliyi etmiş Almaniya turniri bir dəfədən çox təşkil edən 4-cü ölkədir. Milli komandalar səviyyəsində Avropanın ən mühüm yarışı indiyədək 14 fərqli ölkədə təşkil olunub.
Avro-2024 Almaniyanın 10 şəhərində və stadionunda keçiriləcək. Turnirə paytaxt Berlinlə yanaşı, Köln, Münhen, Frankfurt, Hamburq, Dortmund, Leyptsiq, Gelzenkirhen, Ştutqart və Düsseldorf şəhərləri də ev sahibliyi edəcək.
Qitənin ən güclü 24 yığması hərəsində 4 komanda olmaqla 6 qrupda mübarizə aparacaq. Qrupları ilk iki yerdə başa vuran komandalar və üçüncü yeri tutan ən yaxşı 4 kollektiv 1/8 finala yüksələcək. Qrup oyunları iyunun 26-da başa çatacaq.
İyunun 29-da 1/8 final mərhələsinin görüşləri start götürəcək. 1/4 final matçları iyulun 5-6-da, yarımfinal qarşılaşmaları isə iyulun 9-10-da oynanılacaq.
Avro-2024-ün final qarşılaşması isə iyulun 14-də Berlin Olimpiya Stadionunda keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Avropa çempionatının son qalibi İtaliya millisidir.