AZAL təyyarəsinin qəzası ilə bağlı ilkin HESABAT - YENİLƏNDİ
Qazaxıstan Nəqliyyat Nazirliyinin Aktau yaxınlığında qəzaya uğrayan "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin (AZAL) təyyarəsi ilə bağlı aparılan araşdırmanın ilkin nəticələrinə dair hesabatına əsasən hadisənin bir sıra yeni detalları məlum olub.
KONKRET.az nazirliyə istinadən məlumat verir ki, təyyarədəki yanğının əsas mənbəyi sağ qanad, gövdənin burnu və mərkəzi hissələri və sol qanad olub. Mütəxəssislər gövdənin quyruq hissəsində, şaquli stabilizatorda, sükanda müxtəlif ölçülü və formalı çoxsaylı açıq və qeyri-müəyyən zədələr aşkar ediblər. Oxşar zədələr təyyarənin sol mühərrikində və sol qanadında, həmçinin təyyarənin hissələri və komponentlərində aşkar edilib.
Bəzi yerlərdə zədələr düzbucaqlı formada olublar. Hesabatda indiyədək dərc edilməyən fotolar da öz əksini tapıb.
-ın məlumatına görə, hesabat nazirliyin rəsmi saytında yerləşdirilib.
İlkin məlumatlara görə, təyyarə Rusiyanın Qroznı üzərindəki hava məkanında baş verən fiziki və texniki xarici müdaxilə nəticəsində qəzaya uğrayıb.//Report