Azərbaycan banklarına Rusiyada valyuta ticarətində iştirakına icazə verildi
Azərbaycan banklarına Rusiyada valyuta ticarətində iştirakına icazə verildiRusiya hökuməti bankları Rusiya Federasiyasında valyuta ticarətində iştirak edə biləcək ölkələrin siyahısını təsdiqləyib.
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə Rusiya Nazirlər Kabinetinin mətbuat xidməti məlumat yayıb .
Siyahıya Azərbaycanla yanaşı Orta Asiyanın bütün beş postsovet respublikası – Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistan da daxil olmaqla 32 ölkə daxildir.
Siyahıya həmçinin Ermənistan, Belarus, Əlcəzair, Banqladeş, Bəhreyn, Braziliya, Venesuela, Vyetnam, Misir, Hindistan, İndoneziya, İran, Qətər, Çin, Kuba, Malayziya, Mərakeş, Monqolustan, BƏƏ, Oman, Pakistan, Səudiyyə Ərəbistanı daxildir. , Serbiya, Tayland, Türkiyə, Cənubi Afrika Respublikası daxildir.
"Xarici kredit təşkilatlarına, dost və neytral ölkələrin brokerlərinə Rusiya valyuta bazarında, eləcə də törəmə alətlər bazarında ticarət etməyə icazə veriləcək", – deyə Rusiya hökumətinin bəyanatında bildirilir.
Nazirlər Kabineti izah edib ki, siyahı 2023-cü ilin iyulunda qəbul edilmiş "Mütəşəkkil hərraclar haqqında" federal qanunun yeni normalarının tətbiqi çərçivəsində təsdiqlənib.
"Bu normalar dost və neytral ölkələrin milli valyutalarının birbaşa konvertasiyası mexanizminin səmərəliliyini artırmaq və Rusiya iqtisadiyyatının milli valyutada hesablaşmalara olan tələbatını ödəmək üçün rubla birbaşa kotirovkaların formalaşdırılmasına yönəlib", – deyə hökumət qeyd edib. .
Valyuta ticarətinə icazə verilə bilən xarici banklar və brokerlər üçün tələblər Rusiya Bankı tərəfindən müəyyən edilir.
Yeni normaların qəbulundan əvvəl valyuta ticarətində yalnız Rusiya sakinləri iştirak edə bilərdi,
Amma onların əksəriyyətinin milli valyutada tələb olunan həcmdə likvidliyi təmin etmək imkanı yoxdur. Bu, 2022-ci ilin fevral ayından etibarən təngə, yuan, lirə, som, dirhəm, rupi və digər valyutalarda əməliyyatlara tələbin artması fonunda əməliyyatların artımını ləngidir və rublun xarici valyutalara bazar məzənnəsinin müəyyən edilməsini təhrif edir.