Azərbaycanda "Aİ-92" markalı benzinin qiymətinin bahalaşacağı ilə bağlı yayılan xəbərlərə REAKSİYA
Azərbaycanda "Aİ-92" markalı benzinin ölkəmizə idxalı ilə bağlı nazirlər kabineti tərəfindən bir sıra güzəştlər tətbiq olunmuşdu. Lakin bu güzəştlərin müddəti iyun ayının ilk günü başa çatıb. Bu isə əhali arasında narahatlığa səbəb olub. Sürücülər sosial şəbəkələrdə yanacağın qiymətinin növbəti dəfə bahalaşacağı haqda fikirlər səsləndirir.
Bəs görəsən, növbəti mərhələdə yanacağın qiymətinin bahalaşması gözlənilirmi?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a danışan iqtisadçı ekspert Rəşad Həsənov bildirib ki, bu, zərurətdən irəli gələn bir məsələdir: "Çünki neftayırma zavodları təmirə bağlananda istehsal prosesində fasilələr yaranır. Nazirlər Kabineti müvəqqəti olaraq ölkəyə idxal edilən yanacağı gömrük rüsumlarından azad edir. Bu da daxili tələbatda bəzi problemlərin yaranmaması məqsədi daşıyır. Proses başa çatdıqdan sonra qərar qüvvədən düşür".
Azərbaycanda Ekspertin fikrincə, qiymətlərin artımı gözlənilmir: "Bu, növbəti dövrlərdə Azərbaycanda yanacağın qiymətinin artması ilə bağlı heç bir təzyiq yaratmayacaq. Azərbaycan özü "Aİ-92" markalı benzini istehsal edir. Daxili tələbatı müəssisələr işlədiyi dövrdə tam təmin edə bilir. Qiymət artımı üçün ciddi əsas yoxdur".