Azərbaycanda pensiya kapitalından istifadə mümkün olacaq? - AÇIQLAMA
Azərbaycanda pensiya kapitalından istifadə mümkün olacaq? - AÇIQLAMAMilli Məclisin komitə və plenar iclaslarında mütəmadi olaraq, pensiya sistemi daxil olmaqla, sosial sfera ilə bağlı təkliflərimizi təqdim edirik. O təkliflərin bir qismi artıq qanunvericilikdə, beynəlxalq qaydalarda öz əksini tapıb, o cümlədən, işsizlikdən sığorta ilə bağlı qaydaların dəyişdirilməsi və ünvanlı sosial yardım kimi aktiv proqramlarla bağlı bizim əvvəlki dövrlərdə təqdim etdiyimiz təkliflərin bir qismi artıq qanunvericilikdə yer alıb.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə Trend-in suallarını cavablayarkən Milli Məclisin deputatı, iqtisadçı Vüqar Bayramov deyib.
O qeyd edib ki, pensiya kapitalı ilə bağlı təkliflər beynəlxalq praktikaya əsaslanır.
"Bununla bağlı biz Sinqapur da daxil olmaqla, bir neçə ölkənin modelini öyrənmişik və həmin modellər əsasında məhz bu təklifəri təqdim etmişik. Təbii ki, daha çox həm qonşu ölkələr, həm də qeyd etdiyim Singapur və ABŞ modelinə baxılıb, Azərbaycan üçün uyğun hesab etdiyimiz məsələlərin təklif formasını təqdim etmişik.
Bunun maliyyə qiymətləndirməsinin aparılması, daha sonra qurumlar tərəfindən qərarların verilməsi mümkündür. Amma biz millət vəkili olaraq təkliflərimizi təqdim edirik və təkliflərin qiymətləndirməsi hökumət tərəfindən aparılır. Çünki onun maliyyə yükünün bütün sektorlara təsirlərinin qiymətləndirməsi həyata keçirilir.
Amma istər pensiya, istərsə də digər sosial istiqamətlərdə təkliflərimizin təqdimatı davam edəcək. Düşünürük ki, pensiya kapitalı ilə bağlı bu gün beynəlxalq praktikada tətbiq edilən üstünlüklərin və ya təcrübələrin Azərbaycanda tətbiq olunması məqsədəuyğun olardı, o cümlədən, pensiya kapitalından istifadə ilə bağlı yeni mexanizmin hazırlanması və tətbiqini məqsədəuyğun hesab edirik", – deyə o bildirib.
Sosial     Baxılıb: 591   Tarix: 28 noyabr 2024
Dünya bazarlarında "Azeri Light" (CIF) markalı Azərbaycan nefti ucuzlaşıb. KONKRET.azxəbər verir ki, Azərbaycan neftinin 1 barelə olan qiyməti 0,46 ABŞ dolları və ya 0,65 % azalaraq 69,57 dolları təşkil edib. Qey
"Azərbaycan Mədəniyyəti – 2040" dövlət konsepsiyasının həyata keçirilməsinə həsr olunmuş konfrans – FOTOLAR
Bakıda kulturoloqların, Azərbaycan ziyalılarının və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələrinin "Azərbaycan Mədəniyyəti – 2040" dövlət konsepsiyasından irəli gələn vəzifələrin, eləcə də Azərbaycan Respublikasını
Daha bir həmyerlimiz Ukrayna müharibəsində həlak oldu - FOTO
Daha bir həmyerlimiz Ukraynada müharibədə həlak olub. Unikal-a istinadən xəbər verir ki, 15 ildən çoxdur ki, Ukraynada yaşayan Saleh İsmayılov döyüşlərdə həyatını itirib. . O, Ukrayna ordusuna könüllü şəkildə qoşulub.
Günəşdəki tac dəliyinin təsiri səbəbindən Yer kürəsində zəif maqnit qasırğası başlayıb. AZXEBER. COM xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutu və Günəş-Yer Fizikası İnstitutunun Günə
Qubada qidadan zəhərlənən ailə üzvlərinin vəziyyəti açıqlandı
Quba rayonunda qidadan zəhərlənən səkkiz nəfərin vəziyyəti məlum olub. Bu barədə  -a Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyindən (TƏBİB) məlumat verilib. "Fevralın 8-də saat 14-də zəhərlənmə şübhəsi ilə səkkiz nəfə