Bakı bağladı: İrəvan da bu "evi" qapadacaq?
Bakı bağladı: İrəvan da bu Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan ölkəsində Qərb təşkilatlarının fəaliyyətinə geniş imkanlar yaratsa da, Rusiyanın mərkəz və media resurslarının İrəvandakı fəaliyyətlərini hələ ki, əngəlləmir. Əksinə, İrəvandakı Rus Evi son vaxtlar fəaliyyətini genişləndirib, Ermənistandakı məktəb və universitetlərinə rus dilində dərsliklər paylayır, şagirdlərin Rusiyanın Gümrüdəki hərbi bazasına tanışlıq səfərlərini təşkil edir. İrəvandakı Rus Evi Ermənistan Elmlər Akademiyasının elmi mərkəzi ilə əməkdaşlıq əlaqələri də qurub. Müqavilə birgə tədqiqat layihələrini, konfrans və seminarların təşkilini nəzərdə tutur.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə politoloq Elxan Şahinoğlu bildirib.
Onun fikrincə, bunlar İrəvandakı Rus Evinin fəaliyyətinin görünən tərəfidir:
"Bakıda fəaliyyəti dayandırılan Rus Evi kimi, İrəvandakı Rus Evi də Ukrayna əleyhinə sərgilər keçirib, Donbas separatçılarının "qəhrəmanlıqları" barədə mətnlər yayıb. Ümumiyyətlə Rus evləri Moskvadan idarə olunduğuna görə, bu mərkəzlərin hər birinə eyni təlimatlar göndərilir. İrəvandakı Rus Evinin daha bir fəaliyyət istiqaməti var. Bu mərkəz İrəvandakı Qərb mərkəzləri ilə açıq və gizli mübarizə aparır. İrəvandakı Rus Evinin rəhbəri Vadim Fefilov bunu heç gizlətmir də. O, müsahibələrinin birində "kollektiv Qərbin" İrəvanda xeyli mərkəzinin fəaliyyətindən bu şəkildə şikayət edib: "Qərb ölkələrinin səfirlikləri İrəvandakı mərkəzləri idarə edirlər (guya İrəvandakı Rus Evi Rusiya səfirliyindən təlimat almır – E.Ş.). Qərb mərkəzlərinin fəaliyyəti erməni identikliyinə qarşıdır". Bu sözlər açıq-aşkar Ermənistan hökumətinə qarşıdır. Çünki Qərb mərkəzlərinin fəaliyyətinə Ermənistan hökuməti şərait yaradıb. "Sputnik Ermənistan" agentliyinin də fəaliyyəti bu istiqamətdədir. "Sputnik Ermənistan" agentliyi həm Azərbaycan, həm də Ermənistan hakimiyyəti əleyhinə fəaliyyət göstərir, Paşinyana müxalif olan radikal qüvvələrə və Qarabağ separatçılarına informasiya dəstəyi verir.
Nikol Paşinyan Bakıda Rus Evinin bağlanması və "Sputnik Azərbaycan" agentliyinin fəaliyyətinin məhdudlaşdırılması qarşılığında iki yoldan birini seçə bilər. Birinci yol Azərbaycan kimi, Ermənistanda da Rus Evi və "Sputnik Ermənistan"ın fəaliyyətlərinin məhdudlaşdırılmasıdır. Bunun üçün Paşinyanın tam əsası var, hər iki qurum Ermənistan hakimiyyətinin əleyhinə çalışır. Paşinyan bu yolu seçməklə Rusiyanın Cənubi Qafqazda nüfuz imkanlarını bir az da məhdudlaşdırmış olacaq. İkinci yol, əksinə, Rusiyanın adı çəkilən iki mərkəzinin fəaliyyətini davam etdirmələrinə şəraitin yaradılmasıdır. Bu halda İrəvan Bakı ilə müqayisədə Rusiyaya yaxın görünmək istəyəcək. Ancaq bu yolun Paşinyan və onun komandası üçün faydası yoxdur. Çünki Kreml Rus evləri və "sputnik"ləri vasitəsilə Rusiyanın imperiya maraqlarını gücləndirməyə çalışır. Paşinyan isə Rusiyanın zəncirlərindən qopmayınca, ölkəsinin müstəqilliyini təmin edə bilməyəcək".