Belarus səfiri: Azərbaycanla ticarət dövriyyəsi ilin sonunadək 500 milyon dolları keçəcək
Belarus səfiri: Azərbaycanla ticarət dövriyyəsi ilin sonunadək 500 milyon dolları keçəcəkAzərbaycan və Belarus arasındakı ticarət dövriyyəsi həcminə görə 500 milyon dollar həddini keçəcək. Bu, ötən ilin göstəricisindən xeyli yüksəkdir.
azxeber.com "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Belarusun Azərbaycandakı səfiri Andrey Ravkov bildirib.
Onun sözlərinə görə, Prezident Aleksandr Lukaşenkonun mayda Azərbaycana dövlət səfərindən sonrakı dövrdə əldə edilmiş bütün razılaşmalar üzrə fəal işlər aparılıb.
"Bəzi sahələrdə çox ciddi irəliləyişlər var, bəzilərində işlənmə mərhələsindədir. Buna baxmayaraq, bütün 12 istiqamət üzrə yaxşı irəliləyiş və yaxşı nəticə olacaq. İndi dövlət başçıları əməkdaşlığın inkişafı məsələləri üzrə vaxtı yoxlamaq imkanına malikdirlər", - o söyləyib.
Ravkov həmçinin qeyd edib ki, əvvəllər qarşılıqlı ticarətin həcmini növbəti iki il ərzində 1 milyard dollara çatdırmaq hədəfi qoyulub.
"Gözlənilir ki, mal və xidmətlərlə ticarətdə tərəflər artıq cari ilin yekunlarına görə 500 milyon dollar həddini inamla keçəcəklər ki, bu da ötən ilin həcmlərindən xeyli yüksəkdir", - diplomat vurğulayıb.
Xatırladaq ki, noyabrın 11-də Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) iştirak etmək üçün Bakıya işgüzar səfərə gəlib. Eyni gün o, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşüb.