"Belə çıxır ki, Ermənistanın məğlubiyyəti onlar üçün elə ciddi deyilmiş" - Ruslar TƏƏCCÜBLƏNİR
"Belə çıxır ki, Ermənistanın məğlubiyyəti onlar üçün elə ciddi məğlubiyyət deyilmiş".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Moskva Dövlət Universitetinin Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutunun nümayəndəsi Aleksey Tokarev "Ermənistan və Rusiya-Qərb qlobal qarşıdurması. 2022-ci ilin nəticələri" konfransındakı çıxışında deyib.
O, Ermənistanda hakimiyyətin müharibədəki məğlubiyyətdən sonra necə yenidən hakimiyyətə seçilə biləcəyinə təəccübləndiyini bildirib.
"Əgər hökumət ölkəni məğlubiyyətə sürükləyibsə, o zaman eyni hakimiyyət yenidən necə seçilib? Kim izah edə bilər?
Əgər məntiqlə yanaşsaq, ya Ermənistan üçün o məğlubiyyət o qədər də ciddi məğlubiyyət deyildi, ya da liderlər həqiqətən də çox güclüdürlər ki, bir daha hökumət mandatı ala biliblər", – deyə o bildirib.
"Ermənistan cəmiyyətində belə bir fikir formalaşıb ki, Rusiya üçtərəfli sənədin imzalanmasından sonra baş verən proseslər kontekstində Ermənistanın gözlədiyi şəkildə reaksiya verməyib.
Ən azından mən bunu belə başa düşürəm. Erməni cəmiyyətində müttəfiqlik öhdəliklərinin mümkün qədər səmərəli yerinə yetirilmədiyini düşünənlər ola bilər. Digərləri isə bunu Rusiyanın xəyanəti adlandıra bilər. Bütün bunlar erməniləri məyusluğa sürükləyib, hətta təcavüz müşahidə olunur.
Hətta Azərbaycan Ermənistan ərazisini də "atəşə tutduğu" zaman Rusiyanın Ermənistana niyə kömək etməməsi ermənilər üçün anlaşılmazdır. Erməni cəmiyyətində müşahidə etdiyim əhval-ruhiyyə bunlardır", – deyə Tokarev əlavə edib.