Bəşər Əsəd Rusiyaya qaçdı - Yaxın Şərqdə hansı ssenari gözlənilir?
"Bilirik ki, Suriyada dünyanın bir çox böyüklərinin maraqları toqquşur. Onlar öz maraqlarını təmin etmək üçün Suriya dövlətinin dağılmasına rəvac vermişdilər. Suriya hissələrə bölünmüşdü. Ölkəyə uzun illər rəhbərlik edən Əsədin ölkədən qaçdığı bildirilir. Hələlik rəsmi informasiya olmasa da, artıq onun ölkədən qaçdığı məlumdur. Dünyanın siyasi gücləri diqqətlə baş verənləri izləyir, müxalifətin lideri ölkədə keçid hökumətinin qurulacağını və bunun ilyarım həkimiyyətdə olacağını sonra isə demokratiya yolu ilə ölkə idarə ediləcəyini qeyd edir".
"Təbii olaraq hazırda İranın, Rusiyanın, qardaş Türkiyənin və ABŞ-nin də mövqeyi məraqlıdır. Rusiyanın hərbi bazaları, donanması var. Onların köçürülməsi və ya çıxarılması məsələsi də tam aydınlaşmayıb. ABŞ-nin hərbi bazaları kənarda qaldı. Müxalifət koalisiyası oradakı radikallarla döyüşüb bütün şəhərləri azad etməyi qarşılarına məqsəd qoymuşdular. Amma hələ də bəzi ərazilərdə kiçik, lokal əməliyyatlar davam edir. Həbsxanalar üzə çıxır, məhbuslar azad edilir. Vəziyyət qeyri-stabildir. İnsanlar paytaxt Dəməşq daxil olmaqla digər şəhərlərə geri dönməyə başlayıblar.
Əlbəttə ki, Suriya məsələsində Türkiyənin də mövqeyi əsasdır. Rəsmi Ankara Suriyanı bütövlükdə dəstəklədiyini bildirir, eyni zamanda hər hansı lazımi tədbirlərin görülməsini də diqqətə çatdırıb. Bu səbəbdən Türkiyə də sözügedən münaqişədən əziyyət çəkir. Çünki ərazisində 4 milyondan çox suriyalı qaçqın yaşayırdı. Türkiyə onlara qucaq açıb, bu insanları öz ərazisində yerləşdirərək dəstək verirdi. İsrail kimi nəhəng, güclü dövlətin də Suriyada öz maraqları var. İsrail artıq bufer zonanı keçərək irəli keçdiyini bəyan edib. Güman ki, hər bir güclü dövlət Suriyada yaranmış hərc-mərclikdən, iğtişaşlardan istifadə edərək öz maraqları naminə istifadə edəcək. Bu gün hər bir dünya gücü Yaxın Şərqdəki prosesləri anbaan izləyir.