"Bitcoin"in qiyməti 109 min dolları ötüb
"Bitcoin" kriptovalyutasının qiyməti 109 min ABŞ dollarını ötərək rekord həddə çatıb.
azxeber.com xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, Donald Trampın andiçmə mərasimi ərəfəsində birjalarada dünyanın ən böyük kriptovalyutasının qiyməti 109 241 ABŞ dollarına yüksəlib.
Qeyd edək ki, "Bitcoin"in qiyməti ötən ilin noyabr ayında Trampın prezident seçkilərində qələbə qazanmasından sonra sürətlə artmağa başlayıb və dekabrın əvvəllərində ilk dəfə 100 min ABŞ dollarını ötüb.
Bu, onun kriptovalyuta tərəfdarı Paul Atkinsi ABŞ qiymətli kağızlar tənzimləyicisinin rəhbəri təyin etməsindən sonra baş verdi ki, bu da yeni prezidentin sektoru tənzimləmədən azad edəcəyinə dair nikbinliyi gücləndirdi. Bir vaxtlar kriptovalyutaları "fırıldaqçılıq" adlandırmasına baxmayaraq, Tramp öz mövqeyini dəyişdi və seçki kampaniyası zamanı onların əsas müdafiəçisi oldu. Həftə sonu o, məhz $TRUMP adlanan öz kriptovalyutasını buraxdı və bu, qızğın alış-verişə səbəb oldu ki, bunun da bazar kapitallaşması bir neçə milyard dollara qalxdı.