"Casus şəbəkəsidir və öz dövlətinin kəşfiyyat maraqlarını təmin edir" - USAID-la bağlı QARANLIQ MƏQAMLAR
Azərbaycan rəsmi formada ABŞ-ın USAID təşkilatının fıaliyyətini dayandırdı. Hətta fəaliyyəti prezident Donald Tramp tərəfindən də tənqid edilən USAID təşkilatının Azərbaycanda qadağan olunması cəmiyyətdə rəğbətlə qarşılanıb. Bu cür casus şəbəkələrinin ölkəmizdə "yuva qurması" təbii ki, doğru hal kimi qiymətləndirilmir və ona görə də, dövlət tərəfindən lazımı addım atılıb.
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Natiq Miri bildirib ki, bu cür strukturlar və qurumlar vasitəsi ilə xarici dövlətlər, xüsusilə də qlobal güclər digər dövlətlərə öz təsir imkanlarını artırmaq üçün istifadə edirlər:
"USAID bu təşkilatlardan biridir. Hətta USAID-a milyardlarla dollar vəsait ayırmaqla digər dövlətlərdə hakimiyyət çevrilişinin həyata keçirilməsi, eyni zamanda müəyyən geosiyasi maraqların təmin edilməsi baş verib. Bundan başqa USAID həm də qeyri-şəffaf bir sxem olaraq fəaliyyət göstərib. Yəni məxsus olduğu dövlətin ideoloji əsaslarını dolayısı ilə ictimai şüura yeridib. Ancaq USAID bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən yeganə təşkilat deyil. Son günlər Azərbaycanda Rusiyanın bəzi media orqanlarının, mədəniyyət mərkəzlərinin, eləcə də "Rus Evi" kimi qurumların da fəaliyyətindən narazılıq bildirilir. Bunların hamısı casus şəbəkələridir və öz dövlətlərinin müəyyən kəşfiyyat maraqlarını Azərbaycanda təmin edirlər. Azərbaycan artıq "Rus Evi"nin də fəaliyyətinə qadağa qoymağa başlayıb. Bu cür addımlar ABŞ-la bağlı da həyata keçirilir. ABŞ Dövlət Departamentinin maliyyələşdirdiyi USAID kimi çox böyük bir təşkilat da həm ABŞ, həm də Azərbaycan səviyyəsində öz fəaliyyətini dayandırıb. Doğrusu, özünün müstəqilliyinə hörmət edən bir dövlət bu cür ölkələrin donor olmasına imkan verməz. Çünki bu, doğru deyil. Azərbaycan artıq öz gücünü diqtə edən bir dövlətdir və bu cür təşkilatların ölkəmizdə fəaliyyət göstərməsi mümkün deyil. Bu, özünə hörmət edən dövlətin verdiyi qərardır və doğru addımdır. Azərbaycan cəmiyyətində də bu qərarı dəstəkləyənlərin sayı həddən çoxdur. Düşünürəm ki, kimliyindən asılı olmayaraq Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bütün casus şəbəkələrinin fəaliyyətinə son qoyulmalıdır".