COP29 çərçivəsində Bank Respublika və FMO arasında böyük kredit sazişi imzalandı
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrəÇərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində ölkənin ən böyük kommersiya banklarından biri olanBank Respublika və Niderland İnkişaf Bankı (FMO) arasında Azərbaycanda yaşıllayihələrin maliyyələşdirilməsi üzrə böyük kredit sazişi imzalanıb.
Sazişə əsasən, beynəlxalqmaliyyə institutu «Bank Respublika»ya 4 il müddətinə 40 milyon ABŞ dolları məbləğindəAzərbaycan manatında (AZN) yaşıl kredit ayıracaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu, FMO tərəfindən Azərbaycanbankına ayrılan ilk yaşıl kreditdir. Ayrılmış kredit, ölkənin 2035-ci ilə qədəristixana qazı tullantılarının 40% azaldılması istiqamətindəki səylərinə töhfəverəcək.
"Bank Respublika ilə yaşıl kredit üzrə tərəfdaşlığımızı davam etdirməkdənböyük məmnuniyyət duyuruq. Bu investisiya, Azərbaycanda yaşıl maliyyənininkişafına dəstək baxımından mühüm bir addımdır. Bank Respublika-yaetimadlarına və əməkdaşlığa hazır olduqlarına görə təşəkkür edirik. Bu vəsaitlərinyerli iqtisadiyyat və ətraf mühitə göstərəcəyi müsbət təsiri görməyi səbirsizlikləgözləyirik", - deyə FMO-nun icraçıdirektoru, Michael Jongeneel qeyd edib.
"İlk növbədə,qeyd etmək istərdim ki, bu sazişin ölkəmizdə uğurladavam edən COP29 çərçivəsində imzalanmasından çox məmnunuq. Bu, bizim iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə və dayanıqlıinkişafın dəstəklənməsində olan səylərimizi bir daha nümayişetdirir. Bizim uzunmüddətlivə mühün tərəfdaşımız olan FMO ilə beləböyük məbləğdə sazişin imzalanması beynəlxalqmaliyyə təşkilatlarının "Bank Respublika"ya olan etimadını bir daha təsdiqedir və eyni zamandabizneslərini ekoloji texnologiyalar vasitəsilə inkişaf etdirən sahibkarlara dəstəyimizigöstərir. Biz əməkdaşlıq üçün tərəfdaşlarımızatəşəkkür edirik və əminik ki, bu saziş ölkədə ekoloji biznes layihələrininstimullaşdırılması imkanlarını genişləndirəcək və qlobal səviyyədə ekoloji problemlərin həllinə öz töhfəsini verəcək",– deyə «BankRespublika»nın İdarə Heyətinin sədriTariyel İsmayılov bildirib.
Dahaətraflı məlumatı bankın rəsmi saytındaeləcə də facebook, instagram,linkedin, telegram səhifələrində və ya BankınÇağrı Mərkəzinə 144 nömrəsinə zəngedərək əldə edə bilərsiniz.