Dollar və neft sürətlə ucuzlaşır: Manatın aqibəti ilə bağlı VACİB AÇIQLAMA
Dollar və neft sürətlə ucuzlaşır: Manatın aqibəti ilə bağlı VACİB AÇIQLAMASon günlər dünya birjalarında dolların avro qarşısında ucuzlaşması, eləcə də neftin qiymətinin aşağı düşməsi müşahidə olunur. Ekspertlər bunu dünyada baş verən siyasi proseslərlə izah edirlər. Ancaq ucuzlaşmanın digər kiçik ölkələrə təsirləri xüsusi maraq doğurur. Bu baxımdan Azərbaycan istisna edilmir. Bəs görəsən, dolların və neftin ucuzlaşması Azərbaycan iqtisadiyyatına və manata necə təsir göstərə bilər?
Dollar və neft sürətlə ucuzlaşır: Manatın aqibəti ilə bağlı VACİB AÇIQLAMA"Çünki dolların Azərbaycan iqtisadiyyatına təsiri birbaşa manatla məzənnə siyasətində mümkündür. Azərbaycan dövləti ilə bildiyimiz kimi dolların məzənnəsini inzibati yolla müəyyənləşdirir. Hazırda 1 dollar, 1,7 manat nisbətində davam edir. Qarşıdakı dönəmdə də iqtisadi sabitliyin bu cür qalması üçün milli valyuta məzənnə stabilliyi qorunub saxlanılmalıdır".