Dünya şokda – Kahinlər 54 uşağı zorlayıb
Kaldey adasındakı monastırda 32 illik cinsi istismar cinayətlərinin üstü açılıb. Kahinlərin 54 uşağa cinsi zorakılıq göstərdiyi müəyyən edilib.
KONKRET.az xəbər verir ki, Böyük Britaniyanın Pembrokeşir sahillərindəki Kaldey adasında uşaqların keşişlər tərəfindən cinsi istismara məruz qaldığı üzə çıxıb. Araşdırma hesabatına görə, 1960-1992-ci illər arasında 54 uşaq keşişlər tərəfindən təcavüzə məruz qalıb. Hətta 3 yaşında olan uşaqlara təcavüz edən azğın keşişlərdən biri heç bir cəza almayıb.
Yay aylarında 60 mindən çox turistin ziyarət etdiyi adada keşişlərin azyaşlı uşaqların ailələrini dini tərbiyə etmək üçün aldatdıqları müəyyən edilib. Xəbərdə uşaqlara təcavüz edənlər arasında adada saxta adlarla yaşayan cinayətkarların olduğu üzə çıxıb.
Hesabatın böyük hissəsi 1970-80-ci illərdə çoxlu uşaqları zorakılığa məruz qoyan Ata Thaddeus Kotikə yönəlib. Adanı müqəddəs adlandıran Kotik 1992-ci ildə heç bir cəza və mühakimə olmadan vəfat edib. Adada dəfn edilən Kotikdən əsəbiləşən qadın keşişin məzarının adadan köçürülməsini tələb edib.
2011-ci ildə adada yaşayan və əvvəllər Şərqi İngiltərə Universitetində din xadimi işləyən ata Con Şennonun uşaqların uyğun olmayan fotoşəkillərini arxivləşdirdiyi müəyyən edilib. Şennon 9-15 yaş arası uşaqların 740 nalayiq şəklini saxladığına görə 8 ay həbs cəzasına məhkum edilib. Zərərçəkmişlərə təzminat ödənilməsi üçün nəzərdə tutulan cəza "susmaq pulu" kimi təsvir edilib.