Erməni kilsəsi: "Dəhşətli günahlar içindəyik. Bütün bunlardan sonra biz kef içində yox, yasda, sükutda, dualarda olmalıyıq"
Erməni kilsəsi: Öz qonşularına daim nifrət edən bir xalq məhvə məhkumdur. Yalnız kin – küdurət mənbəyi olan bu toplum qonşu xalqların milli dəyərlərinə sahib çıxmaq, tarixi saxtalaşdırmaqla varlığını sübut etməyə çalışır. Yüz illər davam edən bu siyasət bir xaıqın sonunu gətirməkdədir. "Ən qədim xalq"ların arasına soxulmağa çalışanların milli ideologiyasının formalaşmasında əsas rol oynayan erməni kilsəsidir. Bu qurum həm də bir xalqı məhvə aparan faşist siyasətin dəstəkçisidir. Əslində din pərdəsi altında gizlənməyə çalışan bir qrup terrorist zərərli erməni ideologiyasının yayılmasında geniş təbliğat aparır.
Ümumiyyətlə, xristianlıqdan ermənilər ultramillətçilik ideyalarının pərdələnməsində vasitə kimi istifadə ediblər. Vaxtilə daşnakların ABŞ-da nəşr etdirdikləri "Ayrenik Ukli" qəzetinin 1935-ci il, 29 mart tarixli sayında faşist Qaragin Njdenin "silahdaşlarından" olan Ceyms Mandalyanın redaktorluğu ilə yayımlanan məqalədə deyilir:
"Xristianlığı milli dinimiz kimi qəbul etməklə biz xalq olaraq daha çox itirmişik. Bizim xristianlığa minnətdar olmağımız üçün heç bir əsas yoxdur, əksinə xristianlığı ittiham etmək üçün çox şey var… "Erməni məsələsi" xristianlığı qəbul etməklə ziyan çəkdi. Bu avantüra bizə nə xeyir, nə də rahatlıq gətirdi".
Göründüyü kimi, özlərini "xristianlığı ilk qəbul edən xalq" kimi dünyaya sırımağa və bundan öz əsassız iddiaları, qanlı məqsədləri üçün yararlanmağa çalışan ermənilər üçün müqəddəs heç nə yoxdur. Onlar Tanrıya və onun dinlərinə belə öz iyrənc məqsədlərini həyata keçirmək üçün ideoloji vasitə kimi yanaşırlar. İndi din pərdəsi altına sığınan erməni millətçilərin "Qarabağda xristianların acından ölməsi" barədə kampaniyasına dəstək verən qüvvələr yalnız xristian təssübkeşliyi nümayiş etdirir. Eçmədzin kilsəsindən dünya xristianlarına edilən müraciətlər və yalvarışların arxasında yalnız bir məqsəd dayanır.
Bütün dövrlərdə Ermənistanda keşişlərin mövqeyi dövlətin mövqeyi ilə üst -üstə düşüb və Azərbaycana olan düşmənçilikdə dövlət və din vahid cəbhədə birləşib.
Eçmiədzin kilsəsinin bu məsələdə fəallığı isə daha çoxdur. Keşiş Ovannes Hovhanesyan isə xalqı qisasa səsləyir:
"Dəhşətli günahlar içindəyik. Bütün bunlardan sonra biz kef içində yox, yasda, sükutda, dualarda olmalıyıq. Xarici dövlətlər bizə kömək etməlidir. Biz göstərməliyik ki, biz doğrudan da erməniyik, xristianıq, bizim Allahımız, kilsəmiz, ocağımız var, bunu sübut etməliyik. Qarabağı xilas etməliyik, Qarabağ Ermənistanın qapısıdır. Amma həmin qapı bağlıdır", – deyə keşiş bildirib.
Beləcə, Ermənistanda din adamları sadə insanların beyinlərini zəhərləyib, zərərli ideologiyanı təbliğ etməklə erməni xalqını məhvə aparır.