Federal Təhlükəsizlik Xidməti azərbaycanlı qaçaqları saxladı
Rusiyanın İsilkul Şəhər Məhkəməsi dörd Azərbaycan və 1 Özbəkistan vətəndaşı barəsində iki ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçib.
KONKRET.az xəbər verir ki, həbs olunanlar qanunsuz miqrasiyanın təşkilində şübhəli bilinən Emil İdris oğlu Yusublu, o cümlədən Vüqar Boyqaq oğlu Cəbrayılov, Roman Etibar oğlu İsmayılov, Elnur Bəkir oğlu Hüseynov və Güllolə Erkinovna Botırovadır.
Omsk vilayət məhkəməsinin rəsmi məlumatında qeyd olunub ki, Rusiya Federasiyasının dövlət sərhədini qanunsuz keçərkən saxlanılan əcnəbilər nəzarətə götürülüb. Təqdim olunan materiallardan belə məlum olub ki, 2024-cü il dekabrın 29-da İsilkul rayonunda 39 yaşlı Azərbaycan vətəndaşı üç nəfərin Qazaxıstan ərazisindən Rusiyaya qanunsuz keçidini təşkil edib. Qanunsuz ölkəyə keçirilənlər isə onun həmyerliləri, habelə Rusiyaya girişi qadağan olunmuş Özbəkistan vətəndaşıdır.
Faktla bağlı Rusiya Federasiyası Cinayət Məcəlləsinin 322.1-ci maddəsinin 1-ci hissəsi və 322-ci maddəsinin 3-cü hissəsi ilə cinayət işi başlanıb. Cinayətdən dərhal sonra şübhəlilər Rusiyanın Omsk vilayətində Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb. Məhkəmə materialların baxılmasının nəticələrinə əsasən qrupun bütün üzvləri barəsində həbs qətimkan tədbiri seçib. Qətnamələr qanuni qüvvəyə minməyib.//Lent.az