FIFA prezidenti dünya çempionatı zamanı Ukraynada müharibəni dayandırmağı TƏKLİF ETDİ
FIFA prezidenti dünya çempionatı zamanı Ukraynada müharibəni dayandırmağı TƏKLİF ETDİFIFA prezidenti 2022-ci ildə keçiriləcək futbol üzrə dünya çempionatı zamanı Ukraynada müharibəyə son qoymağı təklif edib.
KONKRET.az xəbər verir ki, Beynəlxalq Futbol Federasiyasının (FİFA) prezidenti Canni İnfantino İndoneziyada keçirilən G20 sammitində dövlətlərin liderləri qarşısında çıxış edib.
Futbol rəsmisi Rusiya Federasiyasını təşkilatdan qovmaq və təcavüzkar ölkəyə kamikadze pilotsuz təyyarələr verən İranı 2022-ci il dünya çempionatında iştirakdan kənarlaşdırmaq əvəzinə, Ukrayna və Rusiya arasında müvəqqəti atəşkəs üçün dünya çempionatından tramplin kimi istifadə etməyi təklif edib.
"Mən hamıya Dünya Kuboku zamanı Ukrayna və Rusiya arasında bir ay müddətində atəşkəs barədə düşünməyi təklif edirəm. Və ya heç olmasa sülhə doğru ilk addım kimi dialoqun bərpasına səbəb ola biləcək humanitar dəhlizlərin yaradılmasına çağırıram.
Siz dünya liderlərisiniz, tarixin gedişatına təsir etmək qabiliyyətiniz var. Futbol və Dünya Kuboku sizə planetdə birlik və sülh üçün unikal platforma təklif edir", – deyə  İnfantino bildirib.
Qeyd edək ki, Ukrayna tərəfi münaqişənin istənilən dondurulmasından imtina edir. Çünki bu, Rusiya qoşunlarının işğal olunmuş ərazilərdə möhkəmlənməsinə imkan verəcək.
Xatırladaq ki, Rusiya 2022-ci il Dünya Çempionatının seçmə turnirindən Ukraynaya genişmiqyaslı müdaxilənin başlamasından sonra kənarlaşdırılıb.
Lakin Rusiyanın Ukraynanı işğal etməsinə baxmayaraq, FİFA Rusiyanı təşkilatdan kənarlaşdırmağa tələsmir. Üstəlik, DÇ-2022 başlamazdan əvvəl FİFA-nın dünya çempionatının oyunlarının yayım hüquqlarını Rusiya kanalına satdığı məlum olub.
Əlavə edirik ki, dünya çempionatı noyabrın 20-dən dekabrın 18-dək Qətərdə keçiriləcək. Dünya çempionatı Qətər – Ekvador oyunu ilə başlayır.