FİFA Ukraynaya görə tənqid olunur - ŞƏRH
FİFA Ukraynaya görə tənqid olunur - ŞƏRHRusiyanın Ukraynaya hücumundan sonra bu ölkədə bir çox sahələr öz işini dayandırıb. Ukrayna futbolunda da vəziyyət kökündən dəyişib. Müharibə gedən ölkənin futbol təsərrüfatında müəyyən problemlər olsa da, Ukrayna futbolu yaşayır və komandalar uğurlu çıxışlarını davam etdirirlər. Ukrayna futbolunun qabaqcıl klublarından olan "Şaxtyor"un ötən mövsüm avrokuboklardakı uğurlu çıxışı, yığma komandanın Avropa Çempionatının seçmə mərhələsində parlaq oyunu belə deməyə əsas verir. Amma ukraynalılar FİFA-nın dəstəyindən gileylidirlər.
"Şaxtyor"un direktoru Palkin FİFA-dan lazımi dəstək almadıqlarını bildirib və buna görə Beynəlxalq Futbol Təşkilatını tənqid edib:
"Hər kəs bizi dəstəkləmək üçün nəsə etməyə çalışır. Amma FİFA hələ də susur".
Palkin klubla müqaviləni dayandıran legionerlərə görə böyük maliyyə itkiləri ilə üzləşdiklərini deyib və bunun üçün FİFA-nın yardımına ehtiyac duyduqlarını bildirib:
"FIFA inamımızı öldürdü. İndi biz nəyəsə sərmayə qoymazdan əvvəl iki dəfə düşünəcəyik, çünki FİFA seyirçi mövqe tutub".
Palkin Ukrayna klubları üçün həmrəylik fondunun yaradılmasına ehtiyac olduğunu deyib.
FİFA-nın yeni şərtlərinə görə, müqavilənin dayandırılması variantından Ukrayna və Rusiya klublarında fəaliyyətini davam etdirən əcnəbi futbolçu və məşqçilər istifadə edə bilməz. 2022-ci il martın 7-dən sonra komanda ilə müqavilə imzalayan və ya uzadılanlar da bu imkandan məhrumdurlar. Qeyd olunur ki, imkandan yararlanan futbolçular müqavilənin dayandırılmasını daha bir mövsüm uzada bilərlər.