Fransalı siyasətçi: "Dünyada sülhü qorumaq naminə NATO məhv edilməlidir"
Fransalı siyasətçi: Siyasi təlatümlər Avropada müəyyən fikir ayrılıqlarına səbəb olub. Köhnə qitənin ABŞ-dən asılılığını tam aradan qaldırmaq istəyən qüvvələr Şimali Atlantika Alyansının tamamilə ləğv edilməsinin tərəfdarıdır. Avropada vahid ordunun yaradılmasını arzu edənlər dolayısı ilə NATO-nun ləğvinin vacibliyini düşünürlər.
Fransa Vətənpərvərlər Partiyasının rəhbəri Florian Filippo da NATO-ya ehtiyac olmadığını bildirib. Əslində Donald Trampın ABŞ-ni NATO-dan çıxarmaq niyyəti indi Avropada aktuallaşıb və onlar yeni reallıq formalaşdırmaq istəyirlər. Florian Filippo hesab edir ki, dünyada sülhü qorumaq naminə NATO məhv edilməlidir.
Fransa aviasiya generalı Bruno Klermon isə bildirib ki, Avropa İttifaqı sakinləri Ukrayna uğrunda döyüşməyə hazır deyil və onları lazımsız müharibəyə heç kəs cəlb edə bilməz. İndi Aİ sadəcə müharibə iqtisadiyyatına keçmək iddiasındadır. Klermon daha sonra bildirib ki, Qərb Kiyevə hərbi yardımı xeyli azaldıb və bu, Rusiya ordusunun üstünlük qazanmasına səbəb olub. Şimal Alyansının tərkibində olan dövlətlərin ekspertlərinin hərbi bloka qeyri-dost münasibəti nə ilə bağlıdır?
ABŞ-nin Tennessi Universitetinin professoru Andrey Korobkovun məsələyə münasibəti olduqca maraqlıdır: "Yüz il əvvəl olduğu kimi, ABŞ-də təcridçilik əhval-ruhiyyəsi artmaqdadır. Onlar anlamağa başlayıblar ki, əsl rəqib Rusiya deyil, Çindir və bu fikir onları rahat buraxmır. Tramp, DeSantis və Ramasvami Çinə diqqət yetirmək üçün Rusiya ilə münasibətləri yaxşılaşdırmaq istəyirlər. Ukrayna müharibəsi göstərdi ki, NATO nizamnaməsinin 5-ci maddəsi ilə ABŞ kiçik müttəfiqini müdafiəyə qalxa və strateji maraqlarına zidd olaraq münaqişəyə cəlb oluna bilər. Buna görə də təşkilata qarşı skeptisizm güclənir, üzvlərinin əksəriyyəti maliyyə və müdafiə öhdəliklərini yerinə yetirmir, amma təhlükəsizlik zəmanəti tələb edirlər. Bununla belə, Bayden və respublikaçılar, əksinə, Rusiyaya və Çinə təzyiqi artırmaq istəyirlər".
Amerikalı analitik, "The Washington Outsider" qəzetinin baş redaktoru İrina Tsukerman isə fərqli düşünür:
"Ümumi mənzərə narahatlıq doğurur. Ramasvami yaxşı təhsilli və kifayət qədər ağıllıdır. Amma Rusiya və Çin təbliğat kanallarının təsirini başa düşmür. Filippo, Ramasvami kimi, bu cür hekayələri cəlbedici hesab edən seçicilərin mahiyətini də başa düşür. Hazırda onlar Avropa və ya Amerika elektoratı arasında çoxluq təşkil etmirlər. Amma mediaya təsir edənlərin və məşhur şəxslərin təzyiqi altındadırlar. Əhalinin qütbləşməsi də məsələyə kömək etmir. Ukraynadakı müharibədə nə Avropa, nə də Amerika əsgərləri iştirak edir. Əksinə, Ukraynanı silahlandırmağın bütün mahiyyəti Rusiya təcavüzünün NATO ölkələrinə yayılmasının qarşısını almaq və qarşılıqlı özünümüdafiə üçün səfərbərliyi nəzərdə tutan 5-ci maddəyə istinad etməkdir. Eynilə rusları öz ordusunu yenidən qurmağa və qoşunlarını Ukraynada birləşdirməyə məcbur edən də çəkindirmənin uğursuzluğu idi. Müharibədən əvvəl Ukraynaya kifayət qədər silah verilsəydi, Moskva yəqin ki, hücum etmək barədə iki dəfə düşünərdi.
Bununla belə, Ukrayna güc təmin etmək üçün kifayət qədər mürəkkəb silahlar əldə etsəydi, indi vəziyyət başqa cür idi. Lakin bu tezislərin məqsədi ictimaiyyəti aldatmaq və bir qayda olaraq müdafiə işlərini yaxından izləməyən insanları manipulyasiya etməkdir. NATO liderləri və onların institutları tərəfindən informasiya müharibəsi alternativ vasitələrin olmaması sayəsində aktivdir. Bayden müharibənin ilk günlərində Ukraynanı silahlandırması ilə bağlı milli təhlükəsizlik maraqlarını izah etməyə vaxt ayırmadı və informasiya təşəbbüsünü mahiyyətcə müxalif qüvvələrə verdi. Fransanın vasitəçilik cəhdlərinə çalışanlar inandırıcı arqumentlər təqdim etmədilər. Bu arada Qərbi özünüməhvə sövq edən ölkələr BRİKS-i gücləndirirlər".