"Gənc Qan Donorlarının IV Ümumrespublika Forumu" baş tutub
14 İyun - ÜmumdünyaQan Donoru Günü ərəfəsində "Gənc Qan Donorlarının IV Ümumrespublika Forumu"keçirilib.
azxeber.com xəbər verir ki, forum Qırmızı Ürəklər Fondu, Qan Donorları Assosiasiyası, AzərbaycanRespublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi, Mərkəzi Qan Bankı və "Fairmont Baku" otelinin birgə tərəfdaşlığı ilə baştutub.
Forumun məqsədi qandonorluğunun inkişafına dəstək olmaq, könüllü qanvermənin əhəmiyyəti barədəinsanların məlumatlandırılmasını təşviq etmək və irsi qan xəstəliklərindən əziyyətçəkən uşaqların sağlamlığının bərpası istiqamətində cəmiyyətin maarifləndirilməsiidi.
Forumu çıxış sözü ilə açanQan Donorları Assosiasiyasının sədri Fuad Əsgərov bu xüsusi günün yüksək səviyyədəqeyd olunmasının əhəmiyyətindən danışıb. "Bu gün xüsusən bölgələrimizdə qandonorluğunun təbliğinə ehtiyac var. Doğrudur, bu isiqamətdə bir çox təbliğatxarakterli işlər görülür, amma bu işlərin miqyasını genişləndirmək olduqcavacibdir. Düşünürəm ki, bizim bugünkü forumda irəli sürülən təşəbbüslər yaxın gələcəkdədaha gözəl nəticələrin əldə olunmasına kömək edəcək".
Qırmızı Ürəklər Fondununprezidenti Yusif Poladov isə fondun könüllük istiqamətində gördüyü işlərdən vəbu sahədə bütün qurumların birlikdə fəaliyyətinin önəmindən danışıb. "Biz fondolaraq korporativ sosial məsuliyyətimizi dərk edir və vaxtaşırı bu istiqamətdəbir çox layihələr həyata keçiririk. Eyni zamanda bu mövzuda burada iştirak edənbütün aidiyyatı qurumlar ayrı-ayrılıqda maraqlı təbliğat işləri görürlər. Bu təcrübələribölüşmək və birləşdirmək cəmiyyətimiz üçün qan donorluğunun daha da artmasıistiqamətində böyük və faydalı nəticələrə gətirib çıxaracaq. Forumun əsas məqsədivə bu görüşdən gözləntimiz də elə budur".
Forumun davamı olaraq tədbirdə iştirakedən 25 gənc "Gənc qan donorlarının ictimai müzakirə platforması"layihəsi çərçivəsində təşkil olunan 3 günlük təlimlərdə iştirak edəcəklər. Dahasonra onlar yaşadıqları regionlarda gənclər arasında "könüllü donorluq şəbəkəsi"ninqurulmasına cəlb olunacaqlar.
Tərəfdaşların rəsmi nümayəndələrinin,millət vəkillərinin və cəmiyyətin ziyalı şəxslərinin iştirak etdiyi tədbirin təşkilatçılığındafəal iştirakına və verdiyi dəstəyə görə Kapital Bank da Məkrəzi Qan Bankı vəQan Donorları Assosiasiyası tərəfindən "Təşəkkürnamə" ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, "Red Hearts"- Qırmızı Ürəklər Fondu 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsüilə yaradılıb. 2020-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınan Fond əsasən uşaq evlərinə,sığınacaqlara və digər ehtiyacı olanlara yardımlar edir.  saytına daxil olmaqla fondun fəaliyyəti,gördüyü xeyirxah işlər, gələcək planlar və digər maraqlı məlumatları əldəetmək, həmçinin "Cəmiyyət" bölməsinə daxil olub ianələr etmək olar.