İran İsrailə hücum edəcək? - Pezeşkian Avropa liderləri ilə telefon təmaslarını artırıb
İran İsrailə hücum edəcək? - Pezeşkian Avropa liderləri ilə telefon təmaslarını artırıbSon zamanlar İsraillə münasibətlərin gərginləşməsi fonunda İran prezidenti Məsud Pezeşkianın Qərb liderləri ilə telefon danışıqlarını intensivləşdirdiyi müşahidə olunur. Bəzi siyasi analtiklər bunu İranın Avropa dövlətləri ilə yaxınlaşma çabası kimi qiymətləndirirlər. Bir başqa qrup isə telefon təmaslarının İranın İsrailə hücum ehtimalının qarşısını almaq olduğunu iddia edir.
Maraqlıdır, tərəflər arasında dialoqlar yeni reallıqlar yarada bilərmi?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a danışan Bakı Politoloqlar Klubunun sədri Zaur Məmmədov hansısa ciddi qarşıdurmanın olacağına inanmadığını deyib:
"İranın İsrailə hücum edəcəyini düşünmürəm. Lakin ABŞ rəsmiləri çalışır ki, hər hansı əməliyyat başlasa belə, tərəflər ciddi ziyan görməsin. İsmail Həniyənin ölümündən sonra sözügedən ölkənin rəsmilərinin İrana təcili səfəri də buna işarədir. Dediyim kimi, ciddi qarşıdurma olacağını gözləmirəm. Buna nə İran, nə də İsrail cəhd edəcək. Genişmiqyaslı müharibə sözügedən ölkələrin dövlətçiliyini sual altına qoya bilər".
Ekspert İranın Qərblə yaxınlaşmaq istəyindən də danışıb:
"Benjamin Netanyahu çalışır ki, İrandan gələn təhdidlərin qarşısını alsın. Buna görə də onun qəti addımlar atdığını görürük. Baş nazir dövlət sərhədlərini ciddi şəkildə müdafiə etməyə çalışır. İslam dünyasında da pərakəndəlik müşahidə olunur. Əslində hər iki tərəf problemləri diplomatik müstəvidə həll etməkdə maraqlıdır. Qərblə danışıqlar da bu səpkidədir. Baxın, Pezeşkian təsadüfən prezident seçilməyib. O, sözügedən posta təyin olunub ki, Avropa dövlətləri ilə münasibətlər normallaşdırma mərhələsinə daxil olsun. Lakin bu danışıqlara İsrail və ölkə daxilindəki bəzi qüvvələr mane olur".