İstedadlı gənclər üçün daha bir fürsət: "Qırmızı Ürəklər Təhsil Təqaüd Proqramı"na qəbul başladı
İstedadlı gənclər üçün daha bir fürsət: Təhsilin İnkişafı Fondu və Qırmızı ÜrəklərFondunun birgə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən "Qırmızı Ürəklər TəhsilTəqaüd Proqramı"na start verilib. azxeber.com xəbər verir ki, layihənin məqsədi yüksək bal toplayaraq ali məktəblərədaxil olan, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olantələbələrə dəstək olmaqdır. Proqrama Azərbaycanın bütün ali təhsil müəssisələrinin bakalavr pilləsində əyani təhsil alan, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşıolan I kurs tələbələri müraciət edə bilərlər. Bununla yanaşı namizədlərdən alitəhsil müəssisəsinə qəbul imtahanında minimum 600 bal toplamaq, dərsdənkənar fəaliyyətlərdəaktiv iştirak etmək (könüllü, sosial fəaliyyət və s.) tələb olunur. Eynizamanda proqramda aşağıdakı sosial kriteriyalardan birinə uyğun olan tələbələrinmüraciətləri dəyərləndiriləcək.
·Ünvanlı dövlət sosialyardımı alan ailələrin üzvləri;
·I, II və ya III dərəcə əlilliyimüəyyən edilmiş şəxslər;
·Valideynləri olmayan vəya uşaq evində böyümüş şəxslər;
·Hər iki valideyni (və yatək valideyni) əlil, işsiz, yaşa görə əmək pensiyası və ya sosial müavinət alanşəxslər;
Proqramın seçim prosesi onlayn müraciət,qiymətləndirmə və müsahibə mərhələlərindən ibarətdir. Hər 3 mərhələni uğurla tamamlayan23 tələbə 2024-2025-ci təhsil ili ərzində aylıq 200 AZN məbləğində təqaüd almaqimkanı əldə edəcək.
Proqrama müraciət etmək üçün:
Qeyd edək ki, Təhsilin İnkişafı Fondunun təşkiletdiyi digər təqaüd proqramlarından yararlanan şəxslər bu proqrama müraciət edəbilməzlər. Gələcəyin istedadlı gənclərini dəstəkləmək üçün həyata keçirilən butəşəbbüs təhsildə bərabər imkanların təmin edilməsinə töhfə verməyi hədəfləyir.
Qeyd edək ki, "Red Hearts"- Qırmızı ÜrəklərFondu 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü iləyaradılıb. 2020-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınan Fond ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətininformalaşmasına xidmət edir. Ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpası,təhsil, təlim-tədris, maarifləndirmə kimi cəmiyyətin həssas və vacib mövzularına dair sosial təşəbbüslərləçıxış edən "Red Hearts"- ın ali məqsədi yardımsevər insanları xeyriyyəçilik mədəniyyətiətrafında birləşdirməkdir. Fondun fəaliyyəti ilə ətraflı tanış olmaq və ianə edərəksözügedən mövzularda dəstək olmaq üçün saytına daxil olmaqkifayətdir.