Kapital Bank-dan çağırış: Lisenziyasız proqramlardan istifadə təhlükəlidir
Rəqəmsaltexnologiyaların həyatın ayrılmaz hissəsinə çevrildiyi bir dövrdə kiberdələduzluqda paralel olaraq sürətlə artır.
azxeber.com xəbər verir ki, Kapital Bank kiberdələduzluq hallarının qarşısının alınması istiqamətində mütəmadi olaraq həyata keçirdiyi monitorinqlərəəsaslanaraq istifadəçiləri diqqətli olmağa çağırır. Belə ki, son araşdırmalarzamanı Birbank mobil tətbiqinin istifadə olunduğu 12 000-dən çox virusayoluxmuş cihaz müəyyən edilib və qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində onlarınhamısı potensial risklərdən azad edilib.
Qeyd edəkki, bank yalnız hadisələrə reaksiya verməklə kifayətlənmir, eyni zamanda kiberdələduzluğun qarşısını almaq üçün qabaqlayıcı tədbirlər tətbiq edir. Belə ki,Kapital Bank-ın təhlükəsizlik infrastrukturunun əsasını süni intellekt əsaslıtexnologiyalar təşkil edir. Bu sistemlər vasitəsilə bank əməliyyatları 24/7rejimində izlənilir, şübhəli fəaliyyətlər müəyyən edildikdə dərhal müdaxilələrhəyata keçirilir.
Bütün bunlara baxmayaraq kiberdələduzluqlamübarizədə banklar və müştərilər birlikdə addımlamalıdırlar. Lisenziyasız, yənipirat proqram təminatlarından istifadə ciddi təhlükəsizlik riskləri yaradır. Bucür proqramlar vasitəsilə çox zaman cihazlara "backdoor" adlanan gizli vəzərərli kodlar əlavə oluna bilər. Bu "backdoor"lar kiber cinayətkarlaraistifadəçinin cihazına gizli şəkildə daxil olmaq imkanı verir. Nəticədə şəxsiməlumatların üçüncü şəxslərin əlinə keçməsi real təhlükəyə çevrilir. Xüsusilə"Android" istifadəçiləri üçün "Play Store"dən kənar yüklənən tətbiqlər, ocümlədən modifikasiya olunmuş "WhatsApp Plus", "Instagram Plus" və müxtəlifoyun proqramlarının "APK" faylları ciddi təhlükə yaradır. Həmçinin, bankkartları ilə onlayn alış-veriş edərkən ictimai Wi-Fi şəbəkələrindən istifadəetmək tövsiyə edilmir.
Bu səbəbdənKapital Bank olaraq bir daha müştərilərimizdən diqqətli olmalarını şəxsiməlumatlarını: kartınüzərindəki CVV/CVC kodu, sms vasitəsilə göndərilən 4 rəqəmli OTP kodu, kartınPIN kodunu, şəxsiyyət vəsiqəsinin FİN nömrəsini üçüncü şəxslərə verməməyi,banklar adına hazırlanan və göndərilən qeyri-peşəkar videolara və reklammətnlərinə inanmamağı xahiş edirik.
Ölkənin birinci bankı olan Kapital Bank PAŞA Holding-ə daxildir və Azərbaycandaən böyük filial şəbəkəsi, 119 filialı və 54 şöbəsi ilə müştərilərin xidmətindədir.Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün saytına, 196 Sorğu Mərkəzinə vəya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz.Nağd pul krediti sifarişi üçün—, Birbankkartı sifarişi üçün —.