Markov: "KTMT düşünür ki, Qarabağ Azərbaycandır və Ermənistan sadəcə olaraq oranı tamamilə tərk etməlidir"
Markov: KTMT-də hamı düşünür ki, Qarabağ Azərbaycandır və Ermənistan sadəcə olaraq Qarabağı tamamilə tərk etməlidir.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru, tanınmış politoloq Sergey Markov telegram kanalında yazıb.
"Putin bu gün Ermənistanın KTMT-yə hücum edəcəyi İrəvandadır və Azərbaycana qarşı mövqe nümayiş etdirməyi tələb edir. Amma.
1. KTMT-nin bütün üzvlərinin Azərbaycanla çox yaxşı münasibətləri var və heç kim Ermənistana görə onları korlamaq istəmir.
2. Bütün liderlər Ermənistanın rəhbəri Paşinyana qərbpərəst, potensial xain kimi yanaşır, indiyə qədər sadəcə onlara xəyanət edə bilməyib. Ancaq xəyanət etməyə hazırdır.
3. Hamı düşünür ki, Qarabağ Azərbaycandır və Ermənistan sadəcə olaraq Qarabağı tamamilə tərk etməlidir.
4. Ermənistanın Azərbaycanın Ermənistan ərazisinin bir hissəsini zəbt etməsi ilə bağlı bəyanatları hamı tərəfindən həqiqət kimi qəbul edilmir. Bu, sərhədin demarkasiyası və delimitasiyası olmasa, qaçılmaz olan mikrobölmələrlə bağlı münaqişədir və Ermənistan onları bloklayır.
5. Azərbaycan siyasi və iqtisadi baxımdan Ermənistandan daha əhəmiyyətli ölkədir.
6. Buna görə də KTMT ölkələrinin Ermənistana cavabı nəzakətli, lakin qəti YOX olacaq", – deyə politoloq bildirib.