Məsələyə NÖQTƏ QOYULDU: "Ərdoğan heç yerə getməyəcək və istefa verməyəcək"
Məsələyə NÖQTƏ QOYULDU: "Türkiyədəki etirazlar hakimiyyəti devirmək potensialında deyil. Digər tərəfdən, Türki artıq bir qazet manşeti və ya bəzi generalların bəyanatı ilə dağılacaq hakimiyyətə sahib deyil. Bunlar keçmiş Türkiyədə baş verə bilərdi. Artıq qardaş ölkənin hakimiyyəti çox güclüdür. Ona görə də, belə bir ssenarinin gerçəkləşəcəyini düşünmürəm. Ərdoğan heç yerə getməyəcək və istefa verməyəcək".
Bu fikirləri KONKRET.az-a açıqlamasında politoloq Natiq Miri səsləndirib.
Məsələyə NÖQTƏ QOYULDU: "Bəzi gerçəklər ortalığa çıxandan sonra vəziyyət tamamilə fərqli müstəvidə inkişaf edəcək. Çünki həbs olunanlar var. Onların arasında hüquq mühafizə orqanları ilə əməkdaşlığa üstünlük verənlər olacaq. Yəni bir çox gerçəklər ortaya çıxacaq. Bundan sonra etirazları indiki səviyyədə davam etdirmək mümkün olmayacaq. Eyni zamanda etirazlar birmənalı olaraq bütün Türkiyə toplumu tərəfindən qəbul edilmir. Ona görə də, hər şey prosedur qaydasında davam edəcək və vəziyyət məhkəmə ilə müşayiət olunacaq, hüquqi qərarlar veriləcək. Buna görə də, narahatlığa ehtiyac yoxdur. Bu gün Türkiyənin geostrateji mövqeyi qlobal səviyyədə çox möhkəmlənib. Dünənə qədər İmamoğlunu ortaya atıb alət kimi istifadə etməyə çalışan qlobal güclər bu gün onu müdafiə etmirlər. Çünki indiki vəziyyətdə Türkiyə ilə əməkdaşlıq daha üstündür. Ona görə də, bu aksiya ilə hakimiyyət devrilməyəcək".
Türkiyəli ekspert, Ankarada fəaliyyət göstərən Qafqaz Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (KAFKASSAM) sədri Hasan Oktay saytımıza açıqlamasında bildirib ki, baş verənlər hüquqi prosedurların həyata keçirilməsini labüd edir:
"Hüquqi prosedurlar zamanı hakimlər tərəf tuta bilməyəcəklər. Ancaq hazırki iqtidar İmamoğludan yaxa qurtarmaq üçün addımlar atacaq. Hərçənd baş verən etirazlar da Türkiyəyə yaraşan bir mənzərə deyil. Çüni bir tərəfdən Avropa Birliyinə daxil olmaq məsələsi gündəmə gəlib, digər yandan Tramp-Putin görüşməsinin necə irəliləyəcəyi və Türkiyənin prosesdə necə rol alacağı məsələsi gündəmdədir. Belə bir vəziyyətdə etirazlarla uğraşmaq, Türkiyənin xarici siyasətdəki rolunu olduqca zəiflədə bilər. Suriya başlı-başına qalsa, bu, Türkiyə üçün ciddi təhdid yaradacaq. Bu gün bütün dünyaya demokratiya göstərisi nümayiş etdirən Türkiyənin belə vəziyyətə düçar olması qətiyyən yolverilməzdir.Çünki hökumətin atdığı addımlar daha çox hazırki iqtidarı zəiflədir.Hər halda Türkiyədə etirazların hakimiyyət dəyişikliyinə gətirib çıxaracağını düşünmürəm."