Milli Hidrometeorologiya Xidməti: Son iki həftədə yağıntılar çox olub
Azərbaycanın bölgələrində, xüsusilə dağlıq və dağətəyi rayonlarda 1-13 iyun tarixlərində hava şəraiti fasilələrlə yağıntılı keçib, şimşək çaxıb.
azxeber.com xəbər verir ki, bunu Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin rəisi Nazim Mahmudov bildirib.
Bildirilib ki, bəzi günlərdə yağıntılar leysan xarakterli intensiv olub, dolu düşüb, əksər bölgələrdə yağıntılar ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə daha çox qeydə alınıb.
"Belə ki, yağıntının miqdarında ən çox artım olan bölgələr Quba-Qusar və Mərkəzi Aran rayonlarıdır ki, bu ərazilərə aylıq normanın 135-155%-i qədər yağıntı düşüb".
Xidmət rəisinin sözlərinə görə, ötən ilin iyun ayında bölgələrdə 43 dolu hadisəsi baş vermişdisə, bu ilin iyun ayının ötən günlərində 42 dolu hadisəsi qeydə alınıb. Bu da dolu prosesinin intensivliyinin göstəricisidir.
"İyun ayının ötən dövrü ərzində ölkə ərazisində havanın temperaturu 4-7.2 dərəcə iqlim normasından çox olub. Maksimal temperatur Bakıda və Abşeron yarımadasında 36, bölgələrdə isə 39 dərəcə isti olub. Bakıda və Abşeron yarımadasında küləyin maksimal sürəti 27 m/s, bölgələrdə isə 34 m/s-yə çatıb".