"Moskvada Ermənistanın bu hərəkətləri ciddi narahatlığa səbəb olub" - Rusiyalı poitoloq
"Moskvada belə bir hiss var ki, Ermənistan Qərbə Rusiyaya qarşı mübarizədə ondan istifadə etməyə icazə verir".
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə bir az əvvəl "Ermənistan və Rusiya-Qərb qlobal qarşıdurması. 2022-ci ilin yekunları" mövzusunda konfransda çıxışı zamanı rusiyalı politoloq Dmitri Suslov danışıb.
O bildirib ki, Rusiya Federasiyası Qarabağ ermənilərini qorumağa və hər cür pis ssenarinin qarşısını almağa hazırdır. Ukrayna böhranı kontekstində Türkiyə və onun müttəfiqi Azərbaycan Rusiya üçün nə qədər önəmlidirsə, bu o demək deyil ki, Rusiya Ermənistanla qarşıdurmada Ankara və ya Bakının tərəfindədir.
"Qeyd etmək lazımdır ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsi səbəbindən üçüncü oyunçular regionda öz təsirlərini artırmaq imkanını görməyə başladılar. Söhbət ilk növbədə Türkiyədən gedir. Təbii ki, Türkiyənin kifayət qədər böyük ambisiyaları var. Amma əsas mövzularda özünü mümkün qədər məsuliyyətli göstərə bilmir. Türkiyə, təbii ki, Rusiya üçün rəqibdir, həm də çox mühüm tərəfdaşdır. Yenə deyirəm ki, bu, heç də Rusiyanın Ermənistanı "tərk etməsi" demək deyil", – deyə politoloq bildirib.
"Rusiya Ermənistanla müttəfiqlik öhdəliklərinə tam sadiqdir və sülhməramlıların Qarabağda davamlı olmasını çox vacib hesab edir.
Moskva bu münaqişədə vasitəçi kimi qalmalı, kiminsə tərəfini tutmağa çalışmamalıdır. Vasitəçi rolunun itirilməsi istər-istəməz regionda gərginliyin daha da artmasına gətirib çıxaracaq.
Eyni zamanda, Moskvada müəyyən hisslər var ki, Ermənistanın indiki rəhbərliyi açıq-aşkar anti-Rusiya mövqeləri tutmasa da, Qərbə Rusiyaya qarşı mübarizədə bundan istifadə etməyə imkan verir. Bu hal Moskvada çox ciddi narahatlığa səbəb olur və ola bilsin ki, Rusiya xarici işlər nazirinin son vaxtlar bir qədər sərt bəyanatları da bununla bağlıdır", – deyə Suslov əlavə edib.