NATO-nun xarici işlər nazirləri Praqada bir araya gəlir
NATO-nun xarici işlər nazirləri Praqada bir araya gəlirNATO ölkələrinin xarici işlər nazirləri Ukraynaya dəstək məsələsini müzakirə etmək üçün Praqada qeyri-rəsmi toplantıda bir araya gəlir.
azxeber.com xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, müttəfiq ölkələrin xarici işlər nazirləri bu il iyulun 9-11-də Vaşinqtonda keçiriləcək NATO sammitinə hazırlıq məqsədilə Praqada qeyri-rəsmi görüşlər keçirəcəklər.
İki gün davam edəcək toplantıda Türkiyəni xarici işlər naziri Hakan Fidan təmsil edəcək.
Alyansın gündəliyində olan çəkindirmə və müdafiə ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılacaq. Bununla yanaşı Ukraynaya dəstək mövzusunu da ətraflı müzakirə edəcəklər.
Xüsusilə hava hücumundan müdafiə və artilleriya sursatlarının tədarükünə diqqət yetiriləcək. Həmçinin toplantıda Ukraynaya verilən dəstəyi institutsionallaşdırmaq və Alyans daxilində ədalətli yük paylaşımını təmin etmək yolları axtarılacaq.