Nizamnamə aktivləşdi: Ermənistan yeni müharibəyə cəlb edilir?
Nizamnamə aktivləşdi: Ermənistan yeni müharibəyə cəlb edilir?Ukrayna Silahlı Qüvvələri Rusiyanın Kursk vilayətində irəliləməyə davam edir. Belə ki, artıq Ukrayna ordusu Kurskda 28 yaşayış məntəqəsinə nəzarəti ələ keçirib. Bu hadisələrin fonunda Rusiya ərazisinə hərbi müdaxilə səbəbindən KTMT-nin də münaqişəyə cəlb olunacağına dair məlumatlar artır. Xüsusən İrəvanda proses narahatlıqla izlənilir.
Maraqlıdır, Kremlin tələbi olarsa, Ermənistan Rusiyaya dəstək üçün hərbi birlik göndərə bilərmi?
KONKRET.az xəbər verir ki,Ukraynanın Kurska girməsi KTMT nizamnaməsinin aktivləşməsinə səbəb olacaq:
"Lakin Rusiya bunda maraqlı deyil. Çünki o zaman ciddi məğlubiyyətlə üzləşdiyini, Ukrayna ordusunun qarşısında çətin vəziyyətdə qaldığını etiraf etmiş olur. Bu da daxili və xarici ictimai rəydə Ukraynanın xeyrinə atılan addımdır və Ukrayna ordusunu ruhlandıra bilər. Bu səbəbdən Moskva prosedura uyğun olaraq KTMT nizamnaməsinin işə düşməsini istəmir.
Gələcəkdə vəziyyət çətinləşsə və digər ölkələrin dəstəyinə ehtiyac yaransa belə, Kreml sözügedən məsələnin reallaşmasında maraqlı deyil. Çünki KTMT daxilində heç də birmənalı fikir yoxdur. Məsələn, Ukrayna müharibəsi başladıqdan sonra Qazaxıstanın Rusiyanın əleyhinə sanksiyalara qoşulduğu haqqında xəbərlər var idi".
Politoloqun fikrincə, monolit fikrin olmaması kritik məqamlarda KTMT-nin dağılmasına səbəb ola bilər:
"Rusiya həmin ölkələrə müraciət edərsə, onlar seçim qarşısında qala, rəsmi Moskvaya dəstək verməyə bilərlər. Bu da KTMT-nin defakto dağılmasına gətirib çıxaracaq.
İrəvanın KTMT-yə münasibəti fonunda Rusiyanın səssizliyi Alyansın kövrəkliyini göstərdi. Görünür, "Rus NATO-su" indiki halda dağılmağa meyillidir. Ermənistana Rusiyaya dəstək üçün hərbi birlik göndərmək təklif edilərsə, bu, rəsmi İrəvan üçün göydəndüşmə hal olar. Şərti yerinə yetirmədiyini deyib, KTMT-dən çıxa bilər.
Rusiya siyasi və hərbi müstəvidə Nikol Paşinyan hakimiyyətinə güclü təsir edəcək heç bir addım atmır. Yalnız iqtisadi baxımdan effektiv təzyiqlər edə bilər. Lakin bu zaman da Paşinyan hökuməti vəziyyəti öz xeyrinə çevirərək, ölkə daxilində anti-Rusiya təbliğatı apara bilər"./Globalinfo.az