Partiyalar seçki kampaniyasına nə qədər pul xərcləyəcək? – SORĞU
Partiyalar seçki kampaniyasına nə qədər pul xərcləyəcək? – SORĞUArtıq deputatlığa namizədlərin qeydiyyatı başlayıb. Yaxın günlərdə isə qeydiyyata alınmış namizədlərin təbliğat-təşviqat kampaniyasına start veriləcək.
Bəs siyasi partiyalar öz namizədlərinin uğurlu təbliğat-təşviqat kampaniyası üçün nə qədər vəsait ayırıb?
KONKRET.az bu suala cavab tapmaq məqsədilə seçkidə iştirak qərarı vermiş bəzi partiyalara müraciət edib.
Böyük Quruluş Partiyasının sədri Fazil Mustafa bu məqsədlə ilkin mərhələ üçün 6 min manat ayrıldığını deyib:
Partiyalar seçki kampaniyasına nə qədər pul xərcləyəcək? – SORĞU"Bizim partiya seçki kampaniyası üçün ilkin mərhələdə 6 min manat vəsait ayırıb. Təbii ki, təbliğat kampaniyasında bu vəsait artırılacaq. Çünki təşviqat materiallarının hazırlanmasına böyük ehtiyac var. İlkin vəsait ancaq imzatoplama və digər məsələlərin həlli üçün nəzərdə tutulub".
REAL Partiyasının sədr müavini Natiq Cəfərli xərclərin hələ hesablanmadığını desə də, bunu sonda hökmən açıqlayacaqlarını bildirib:
Partiyalar seçki kampaniyasına nə qədər pul xərcləyəcək? – SORĞU"Məlum olduğu kimi hər bir namizədin vəsait toplamaq ixtiyarı var. Bununla bağlı bizim hesablar artıq açılıb. Əgər bütün 13 namizədimiz rəsmi qeydiyyatdan keçəcəksə o zaman "friendraising"lə bağlı daha çox məlumat paylaşacağıq ki, arzu edən şəxslər qanun çərçivəsində bizə daha çox maddi yardım göstərsinlər. Bununla yanaşı, partiya hər bir namizədin təşviqat materiallarının çap və digər reklam xərclərini öz üzərinə götürüb. Amma partiya ümumilikdə seçki kampaniyasına nə qədər vəsait xərcləyəcəyi sonda bəlli olacaq. Bunu hesablayıb, sonda açıqlayacağıq".
Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyasının sədri Arzuxan Əlizadə də partiyanın namizədlər üçün vəsait ayıracağını deyib:
Partiyalar seçki kampaniyasına nə qədər pul xərcləyəcək? – SORĞU"Uğurlu seçki kampaniyası aparmaq üçün yaxşı maliyyə vəsaiti lazımdır. Bizim də maliyyə resursları ilə bağlı müəyyən planlarımız var. Çalışacağıq ki, partiya olaraq namizədlərimizin zəruri maliyyə xərclərini qarşılayaq. Amma hazırda imzatoplama kampaniyası olduğundan partiyanın yalnız insan resurslarından istifadə olunur. Bunun üçün əlavə maliyyəyə ehtiyac yoxdur. Bildiyiniz kimi, AMİP Milli Məclisdə təmsil olunmadığı üçün dövlətdən maliyyə yardımı almır. Bununla belə, partiyamızın üzvlük haqlarından və ianələrdən formalaşan bəlli bir büdcəsi var. Biz də təbliğat kampaniyası zamanı həmin büdcədən istifadə etməyi düşünürük".