Paşinyan bu məsələni Makrona həvalə etdi: Nikolun Fransa səfərində GİZLİ MƏQAMLAR
Paşinyan bu məsələni Makrona həvalə etdi: Nikolun Fransa səfərində GİZLİ MƏQAMLARPaşinyanın Qərb səfəri davam edir. Ermənistan baş naziri ABŞ-dən əlboş qayıtdıqdan sonra, dərhal Fransaya üz tutub. Ermənistanın ən yaxın dəstəkçisi olan Makronun köməyinə böyük ehtiyac duyan Paşinyan Parisdə bir sıra görüşlər keçirib. Ümumiyyətlə, Paşinyanın Qərbə ard-arda səfərləri nəylə bağlıdır.
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-ın suallarını cavablandıran politoloq Turab Rzayev bildirib ki, Rusiyanın zəifləməsindən sonra Ermənistan Qərbə doğru istiqamət götürüb:
Paşinyan bu məsələni Makrona həvalə etdi: Nikolun Fransa səfərində GİZLİ MƏQAMLARTurab Rzayev
"Nikol özünə yeni müttəfiqlər seçib. Bunların biri ABŞ, digəri isə Fransadır. Hesab etmək olar ki, Ermənistan indi Fransadan daha çox asılıdır. Çünki Fransa Ermənistanı silahlandırır, hərbi dəstək verir, orduya təlimlər keçir. Fransa Ermənistandan təkcə Azərbaycana deyil, Rusiyaya qarşı da istifadə edir. ABŞ Ermənistanı 2-ci, 3-cü planda görür. Ona görə də Paşinyan ABŞ-dan təminat almağa çalışırdı və buna da nail oldu. Ötən ilin aprelində ABŞ-Aİ-Ermənistan arasında üçtərəfli əməkdaşlıq haqqında saziş imzalandı. Bundan sonra strateji tərəfdaşlıq haqqında xartiyaya imza atıldı. İndi Paşinyan çalışacaq ki, Fransayla daha yaxın təmaslar qursun ki, münaqişə olacağı təqdirdə Paris Ermənistanın yanında dayansın. Bunun üçün də, ölkəsini qorumağı Fransaya həvalə edir. Ermənistanın silahlanması, müxtəlif texnoloji silahlar əldə etməsi, hərbi təlimlər keçməsi, Fransa tərəfindən təşkilatlandırılması Azərbaycanı fəaliyyətə keçməyə vadar edir. Buna görə də Azrəbaycan silahlanmağa məcbur olur. Nəticədə hər iki ölkə silahlanma yarışına girir və milyardlarla dollar vəsait xərclənir. Bu isə regionda müharibə riskini çoxaldır".