Paşinyandan əsl məqsədi ortaya çıxdı – Müharibə başlayacaq?
Paşinyandan əsl məqsədi ortaya çıxdı – Müharibə başlayacaq?Bir müddətdir ki, Ermənistanın Azərbaycanla yeni müharibəyə başlamağa hazırlaşdığı ilə bağlı iddialar ortada dolaşır. Bu iddiaları gücləndirən məqamlar da az deyil. Məsələn, rəsmi  İrəvanın masada sülh danışıqlarından boyun qaçırması, müddətin uzadılması, özünə yeni müttəfiq axtarışı və ən nəhayətində zəif ordunun güclü silahlarla təchiz olunması kimi faktlar sözügedən məsələni daha da ciddiləşdirir. Bəs Ermənistan əslində nə istəyir?
Ermənistan özünü sığortalamaq istəyir. Bu məsələdə isə çıxış yolunu Avropa Birliyinin missiyasında görür. Ermənistanın Azərbaycandan əsl istəyi Avropa Birliyi Missiyasının fəaliyyətinin davam etdirilməsidir.  Ermənistan AB missiyasını ölkəsinin təhlükəsizliyini artırmaq və beynəlxalq dəstəyi cəlb etmək üçün bir vasitə kimi görür. Bu missiya vasitəsilə Ermənistan Avropa ölkələri ilə daha sıx əməkdaşlıq qurur və regionda münaqişələrin həllində Avropa təsirini artırmağa çalışır. Danışıqlarda Minsk Qrupunun ləğv olunmasına razı olsa da, qarşı tərəfin AB missiyasının qalması üçün israr edəcəyi ehtimal edilir.