Putin: "Dünyada "Oreşnik"lə mübarizə aparacaq sistem yoxdur"
Putin: Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov jurnalistlərə bildirib ki, yeni "Oreşnik" raket sisteminin Belarusda yerləşdirilməsi qərarını yalnız prezidentlər Vladimir Putin və Aleksandr Lukaşenko verəcək.
KONKRET.az xəbər verir ki, noyabrın 21-də Rusiya prezidenti Vladimir Putin ən yeni orta mənzilli "Oreşnik" raketinin uğurla sınaqdan keçirilməsi barədə bəyanat verib. Onun sözlərinə görə, Dnepropetrovskda Rusiya Silahlı Qüvvələri Ukraynanın "Yujmaş" müəssisəsinə, xüsusən də raket texnikası istehsal edən müəssisəyə hücum edib. Putin qeyd edib ki, hazırda dünyada "Oreşnik"lə mübarizə aparacaq sistem yoxdur. O, həmçinin qeyd edib ki, yeni silahlardan istifadə Rusiya Federasiyasının ABŞ-nin orta və qısa mənzilli raketlərin istehsalı və yerləşdirilməsi planlarına cavabıdır. Bundan əvvəl Roskosmosun rəhbəri Yuri Borisov bildirmişdi ki, dövlət korporasiyası ən yeni "Oreşnik" ballistik raketini daha da güclü etməyə hazırdır.