"Qarabağ" futbol klubu Qədr gecəsi ilə bağlı paylaşım etdi, tənqid olundu - "Şahruddinin əli dəyib..."
Aprelin 17-sindən 18-nə keçən gecəni müsəlman dünyasının böyük bir kəsimi Ramazan ayının 27-ci günü – Qədr gecəsi kimi qeyd edib. "Qarabağ" Futbol Klubunun rəsmi "Facebook" səhifəsində də Qədr gecəsi ilə bağlı təbrik paylaşılıb. FK-nın bu paylaşımına müsbət şərhlər gəlsə də, bəzi azarkeşləri tərəfindən tənqidlə qarşılanıb.
KONKRET.az xəbər verir ki, azarkeşlər "Qarabağ"ın bu addımını dini ayrıseçkilik kimi dəyərləndiriblər.
Hətta məsələni şiə-sünni mübahisəsinə, molla-fars rejiminə qədər aparanlar da olub.
FK-nın sözügedən paylaşımına yazılan şərhlər də xüsusi diqqət çəkib. "Bir az da dirəşsəniz, gələcəkdə klubun adını "Qarabağ Sələfi FK" deyə dəyişəcəksiniz", "Səhifəni Qurban müəllim idarə edir", "Şahruddinin əli dəyib", "Siz Azərbaycanı kosmosdan izləyirsiniz? Camaat neçə qədr gecəsi keçirib, harada idiniz? Tərəfinizi bildiyimiz halda sizə hər zaman dəstək olmuşuq, oluruq, amma tərəfinizi bu qədər qabartmağa gərək yoxdur belə mövzularda…", "Məzhəbiniz xeyirli düşərli olsun. Ötən 3 qədr gecəsində harda yatmışdınızsa, yenə gedin orada yatın", "Səhifədən çox şey gözləyirik, yoldaşlar, bizdən çoxdan uzaqlaşıb, hamı gələr-gedər, Qarabağ qalar…", "Sən vahid Azərbaycanın klubusan, sənə azarkeşlik edənlər məzhəblərə ayrılmır, hamı bir yerdə "Qarabağ" deyib, səsini ucaldır, paylaşmı silməyini tələb edirik", "Yaşasın vahid Azərbaycan idmanı, nə dini siyasətə, nə də siyasəti dinə qoşmaq lazım deyil…", "Tutaq ki mən pravoslav xristian olan "Qarabağ" azarkeşiyəm. Dünən Pasxa bayramı idi, niyə pravoslavların bayramını təbrik etmədiniz?" və sair şərhlərlə Qarabağı linç edənlər az olmayıb.
Lakin "Məhəmməd Peyğəmbər "Qədr gecəsini son 10 günün tək gecələrində axtarın" deyib. Ən çox ehtimal olunan gecə isə 27-ci gecədir. Həm də burada ideologiya ayrıseçkiliyi etmək absurd olar. Qədr gecəsi bir gündür. Kimin nə vaxt qeyd etməyi kriteriya deyil. Klub hər məzhəbə görə ayrı təbrik yazsa, nə oldu?", "Qədr gecəsi bütün müsəlmanlar üçün dəyərlidir, önəmlidir. Ha indi paylaşıldı, ha bundan 10 gün öncə…", "Sünni məzhəbli qardaşlarımız əsasən bu gecəni ehtimal edir. Allah qəbul eləsin", "Əziz müxalif rəy yazan qardaşlar, heçmi Şəki, Balakən, Zaqatala kimi bölgələrdən olan əhli- sünnə dostunuz, qardaşınız yoxdur? Müharibədə yanaşı döyüşdüyünüz, parta arxasında yanaşı oturduğunuz? Onların əqidələrinə zərrə qədər hörmət etmirsiniz? Mübarək olsun, Allah olunan duaları edilən ibadətləri qəbul etsin…", "İrandan kam, Qumdan fətva alanlar, sizi başa düşmək olar. Ölkəmiz türk və digər müsəlman ölkələrlə birlik nümayiş etdirir…" deyərək FK-nı dəstəkləyən azakeşlər də olub…
"Qarabağ" yazılan şərhlərə heç bir reaksiya verməyib, paylaşımı olduğu kimi səhifəsində saxlayıb.