Qırmızı Ürəklər Fondu "İlin ən yaxşı tərəfdaşı" seçildi
Qırmızı Ürəklər Fondu Ekologiyavə Təbii Sərvətlər Nazirliyi 2024-cü il ərzində təbiətin qorunmasına yönələn təşəbbüslərəqoşulan sahibkarlıq subyektləri, təşkilatlar və qeyri-hökumət təşkilatlarınımükafatlandırıb. Mükafatlandırmanın əsas meyarı ətraf mühitinsağlamlaşdırılması, biomüxtəlifliyin, ekosistemin bərpasına yönələn layihələrin həyata keçirilməsi, ekoloji maarifləndirmə sahəsindəki təşəbbüskarlıqlar olub.
Ekolojitəşəbbüsləri, xüsusən də tullantıların idarə edilməsi sahəsində fəaliyyəti və əldəetdiyi yüksək nəticələrlə fərqlənən Qırmızı Ürəklər Fondu mərasimdə "İlin ənyaxşı tərəfdaşı" adına layiq görülüb. Mükafatı Fondun prezidenti Yusif PoladovaEkologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev təqdim edib.
Qeydedək ki, Qırmızı Ürəklər Fondu 2024-cü ildə "Sıfır Tullantı HəmrəylikMarafonu"na start verib. 5 iqtisadi rayonu əhatə edən genişmiqyaslı layihədə241 könüllünün iştirakı ilə 3 ton tullantı toplanıb və təkrar emala yönləndirilməsiüçün lazımi tədbirlər görülüb.
Fondundigər təqdirəlayiq layihəsi "Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru" kampaniyasıçərçivəsində ötən il ərzində 1645 kiloqram zərərli tullantı təhlükəsiz şəkildətoplanıb. Kampaniyanın miqyasını genişləndirmək üçün 500-ə yaxın təhvil nöqtəsiyaradılıb. Zərərli tullantıların yarada biləcəyi fəsadlar və görülməli olan tədbirlərləbağlı təhsil müəssisələrində və icmalarda geniş maarifləndirmə tədbirləri təşkilolunub, ekoloji şüurun artırılmasına yönələn addımlar atılıb.
Qeydedək ki, "Red Hearts" – Qırmızı Ürəklər Fondu 2019-cu ildə Kapital Bank-ınkönüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. 2020-ci ildə dövlətqeydiyyatına alınan Fond ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasına xidmətedir. Ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpası, təhsil, təlim-tədris,maarifləndirmə kimi cəmiyyətin həssas və vacib mövzularına dair sosial təşəbbüslərləçıxış edən "Red Hearts"ın ali məqsədi yardımsevər insanları xeyriyyəçilik mədəniyyətiətrafında birləşdirməkdir. Fondun fəaliyyəti ilə ətraflı tanış olmaq və ianə edərəksözügedən mövzularda dəstək olmaq üçün  saytına daxil olmaq kifayətdir. / azxeber.com