Qızılla bağlı kritik qərar: Hamı sabahı gözləyir
Qızılla bağlı kritik qərar: Hamı sabahı gözləyirQızıl investorları sabahı gözləyir.
KONKRET.azxarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, xəbər verir ki, ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) sədri Cerom Pauell dünən gecə bazarları hərəkətə keçirəcək bir söz demədikdən sonra qızıl investorları sabah ABŞ-da kənd təsərrüfatı xaricində məşğulluq rəqəmlərinin açıqlanmasını gözləməyə başlayıb.
ABŞ-ın kənd təsərrüfatı sektorundan kənar əmək haqqı hesabatı dekabrın 6-da açıqlanacaq və bu məlumat maliyyə bazarlarında böyük diqqət mərkəzindədir. Əvvəlki hesabatlara əsasən, noyabr ayında əmək haqqı 263,000 artaraq gözləntiləri üstələmişdi. Orta saatlıq qazanc da aylıq 0.55% artımla proqnozlardan yüksək olub. İşsizlik nisbəti isə dəyişməyərək 3.7% səviyyəsində qalıb.
Bu hesabatlar ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) gələcək pul siyasətini müəyyənləşdirmək üçün əsas göstəricilərdən biridir. İşə qəbullar və əmək haqqı artımı sürəti inflyasiya səviyyəsini və faiz dərəcələrini formalaşdırmağa təsir edir. Beləliklə, bazarlar bu məlumatların necə interpretasiya ediləcəyini yaxından izləyəcək
Bu hesabat qlobal bazarlarda böyük dalğalanmalara səbəb olur. Gözləntiləri üstələyən iş yerləri artımı dolları gücləndirə, qızılı isə zəiflədə bilər. Əks halda, qızıl bahalaşa bilər. Sabah açıqlanacaq olan kritik inflyasiya və ya iqtisadi artım göstəriciləri qızıl bazarının yönü bu məlumatlardan asılı olacaq.
Onu da qeyd edək ki, qızıl qiymətləri adətən dollar indeksi (DXY) və dövlət istiqrazlarının faizləri ilə tərs əlaqəyə malikdir. Sabah bu iki göstəricidə hərəkətlilik gözlənilirsə, bu, qızıl bazarına təsir edə bilər./yenisabah