Qlobal Bakı Forumunun gündəliyinin qlobal düzənə həsr olunması heç də təsadüfi deyil
Qlobal Bakı Forumunun gündəliyinin qlobal düzənə həsr olunması heç də təsadüfi deyil. Bu gün dünya miqyasında əsas müzakirə olunan məsələlərdən biri yeni dünya düzəni və dövlətlərarası münasibətlərin hansı formada təşəkkül tapması əsas və başlıca suallardan biridir.
Bunu Prezidentin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdir Hikmət Hacıyev XII Qlobal Bakı Forumunda jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
Onun sözlərinə görə, konfransda 350-dən çox nümayəndə iştirak edir. Onların sırasında nüfuzlu siyasi xadimlər, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri və müxtəlif nümayəndələr iştirak edirlər.
"Forum çərçivəsində çoxtərəfli münasibətlər, beynəlxalq təşkilatların rolu regional dövlətlərin üzərinə düşən məsuliyyətin müzakirə olunacaq. Azərbaycan Respublikası da qlobal düzənlə aparılan müzakirələrdə regional prinsiplərdən çıxış edərək, həmçinin ortaq güc adlandırılan konsepsiyadan çıxış edərək yeni dünya düzənində aparılan müzakirələrdə fəal rol oynayır", - Prezidentin köməkçisi vurğulayıb. / azxeber.com