Robert Köçəryanla Yuri Xaçaturova yeni ittiham irəli sürüldü
Ermənistanın ikinci prezidenti Robert Köçəryana və KTMT-nin keçmiş baş katibi Yuri Xaçaturova yeni ittiham irəli sürülüb. Dövlət ittihamçısı Robert Köçəryan və Yuri Xaçaturovun Cinayət Məcəlləsinin 441-ci maddəsinin 2-ci hissəsinin 5-ci bəndi ilə ittiham olunduğunu elan edib. İttihamda 2008-ci il 1 mart hadisələrindən bəhs edilir. Hadisələr zamanı onlar öz vəzifə səlahiyyətlərini aşmış, nəticədə vətəndaşların konstitusiya hüquqları kobud şəkildə pozulmuş və ağır nəticələrə səbəb olmuşdur.
441-ci maddənin 2-ci hissəsinin 5-ci bəndinə əsasən, belə əməllərə görə dörd ildən səkkiz ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə cəzası nəzərdə tutulur. İttiham tərəfi iddia edib ki, bu Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsinin 2024-cü il tarixli qərarının müddəalarına uyğundur və Köçəryan və digərlərinin ittihamlarına yenidən baxmağa imkan verir.