Rusiya benzinin ixracına qoyulan qadağanı ləğv etdi
Rusiya benzinin ixracına qoyulan qadağanı ləğv etdiRusiya hökuməti yanacaq istehsalçıları üçün benzin ixracına qoyulan müvəqqəti qadağanı 2024-cü il iyunun 30-dək dayandırıb.
KONKRET.az xəbər verir ki, bununla belə, məhdudiyyətlər iyulun 1-dən avqustun 31-dək qüvvədə qalır
Hökumət qeyd edib ki, bu qərar daxili avtomobil yanacağı bazarının dolması ilə əlaqədar verilib. Onlar əlavə ediblər ki, belə vəziyyətdə benzin ehtiyatlarının çox olması səbəbindən müəssisələr tərəfindən emal olunan xammalın həcminin azalmasının qarşısını almaq vacibdir.
Yüksək tələbat dövründə yanacaq bazarında sabit vəziyyəti saxlamaq üçün hökumət martın 1-dən avqustun 31-dək benzinin ixracına qadağa qoyub. Bununla belə, məhdudiyyətlər beynəlxalq humanitar yardım və şəxsi istifadə üçün ixrac edilən məhsullara aid edilməyib Həmçinin, qadağa EAEU ölkələri də daxil olmaqla, hökumətlərarası sazişlər çərçivəsində tədarüklərə şamil edilmir.