Slovakiyanın müxalifəti Fico hökumətinə etimadsızlıq votumu təklif etdi
Slovakiyanın müxalifəti Fico hökumətinə etimadsızlıq votumu təklif etdiSlovakiyanın müxalifəti Fico hökumətinə etimadsızlıq votumu təklif edib.
KONKRET.azxarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bunun səbəbləri hakim koalisiyanın daxili problemləri, qiymətlərin artması, səhiyyə sistemindəki çatışmazlıqlar və respublikanın zəif iqtisadi göstəriciləridir.
Slovakiyanın Qərbyönümlü müxalifət partiyalarının nümayəndələri rəsmi olaraq Milli Şuraya (parlament) Robert Fico hökumətinə etimadsızlıq votumu irəli sürmək üçün təklif təqdim ediblər. Bu məsələ üzrə səsvermə növbəti yeddi gün ərzində keçirilməlidir. Bu barədə Dennik N portalı məlumat yayıb.
Müxalifət nümayəndələri bu addımın səbəbi olaraq hakim koalisiyanın daxili problemlərini, qiymətlərin artmasını, səhiyyə sistemindəki çatışmazlıqları və ölkənin zəif iqtisadi göstəricilərini göstəriblər. Çərşənbə axşamı onlar həmçinin ölkə hökumətini Bratislavanın Avropa İttifaqı və NATO-ya sadiqliyini "möhkəm şəkildə hörmətlə qarşılamasına" çağırıblar.
Portala əsasən, Milli Şura rəhbərliyinin indi fəaliyyət göstərən Nazirlər Kabinetinə etimad məsələsi üzrə səsvermə keçirmək üçün sessiya çağırmaq üçün yeddi günü var. Fico özü səsvermənin keçirilməsini istədiyini bildirib.
Çərşənbə günü müxalifət nümayəndələri ardıcıl ikinci gün parlamentin fövqəladə sessiyasını çağırmağa cəhd ediblər ki, Slovakiyanın Aİ və NATO üzvlüyünə sadiqliyini ifadə edən qətnaməni təsdiq etsinlər. Lakin əvvəlki gün olduğu kimi, zəruri sayda deputatın olmaması səbəbindən sessiyanı açmaq mümkün olmayıb: iclas zalında parlament üzvlərinin ümumi sayının yarısından azı iştirak edib.