Suren Surenyants: "Ermənistan Qərb üçün yükdür"
Suren Surenyants: Ermənistan Qərbin müttəfiqi ola bilməz, İrəvan onun üçün strateji yükdür.
KONKRET.az Ermənistan KİV-nə istinadən xəbər verir ki, bunu politoloq Suren Surenyants bildirib. Onun sözlərinə görə, İran faktoru olduğu üçün Qərb Ermənistan məsələsində Türkiyə və Azərbaycana təzyiq edə bilməz. Politoloq Ermənistanla ABŞ arasında strateji tərəfdaşlığa dair on bəndlik sənədə də toxunub. "Qoy onlar sənədi dərc etsinlər və ABŞ-nin hərbi müdaxilə ilə bağlı öhdəliklərinin harada ifadə olunduğunu göstərsinlər. Belə bir şey yoxdur, bizə vəd etdikləri yeganə şey ordunun optimallaşdırılması, birgə təlimlərin keçirilməsi və başqa heç nə deyil". Bundan əvvəl Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan bildirib ki, Ermənistan və ABŞ nümayəndələri strateji tərəfdaşlıq haqqında sənədin müzakirəsi üçün görüş hazırlayır. O qeyd edib ki, artıq strateji dialoqun səviyyəsinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldilməsi ilə bağlı razılıq əldə olunub.