Tramp və Putin eyni siyasət yürüdür: ABŞ-ın mövqeyindəki 180 dərəcəlik dəyişikliyin SİRRİ
Tramp və Putin eyni siyasət yürüdür: ABŞ-ın mövqeyindəki 180 dərəcəlik dəyişikliyin SİRRİDünyanı gözləyən müharibə təhlükələri bütün bəşəriyyəti narahat edir. Böyük güclərin toqquşduğu müharibə meydanlarında yüz minlərlə insan həyatını itirib və ya şikəst olub. Üç ildir davam edən Ukrayna-Rusiya müharibəsində tərəflər hələ də razılığa gələ bilməyib və münaqişə nəticəsində minlərlə dinc insan ölüb. Yaxın Şərqdə İsrail-Fələstin qarşıdurması da, dünyanı narahat edən bölgələrdən hesab olunur. ABŞ-da seçkilərdən sonra hakimiyyətə gələn Donald Tramp seçki öncəsi verdiyi sözə əməl etmək niyyətindədir. Tramp bildirmişdi ki, hakimiyyətə gələn kimi  Rusiya-Ukrayna müharibəsinə son qoymağa çalışacaq. Eyni zamanda Moskvanı küncə sıxışdıran dünya birliyi Şimal qonşumuza tətbiq etdiyi sanksiyalarla Rusiyanı zəiflədəcəyini düşünürdü. Trampın hakimiyyətə gəlişi böyük ehtimalla bəzi riskləri aradan götürəcək. Artıq Rusiya və ABŞ prezidentlərinin telefon danışığı da baş tutub və iki saata yaxın davam edən telefon söhbətində tərəflər dünya nizamını müzakirə ediblər.
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a açıqlama verən siyasi şərhçi Xəyal Bəşirov bildirib ki, Donald Trampla Vladimir Putinin telefon danışığı bəzi mətləblərə aydınlıq gətirəcək:
Tramp və Putin eyni siyasət yürüdür: ABŞ-ın mövqeyindəki 180 dərəcəlik dəyişikliyin SİRRİ"Xeyli müddət sonra ABŞ ilə Rusiya dövlət başçılarının ünsiyyətinin şahidi olduq. Bu, Rusiya-Ukrayna müharibəsinin başlanmasından bəri ilk dialoq idi. Rusiyanın Ukraynaya hücumunmdan sonra Putin və ümumiyyətlə Rusiya rəsmləri arzuolunmaz şəxs hesab edilmiş, onlar beynəlxalq aləmdən  təcrid vəziyyətinə düşmüşdülər. Bu telefon danışığı bir çox məsələlərə aydınlıq gətirəcək. Donald Tramp da Putin kimi başqa dövlətlərə ərazi iddiaları irəli sürüb. Trampın Qrenlandiya, Kanada və  Panama iddiası Putinin siyasətinə bənzəyir. Amma bir məsələni diqqətdən qaçırmayaq ki, bu, Rusiya-Ukrayna müharibəsində daim Kiyevin yanında olan ABŞ-ın mövqeyində 180 dərəcəlik dəyişiklik deməkdir. Proses ondan xəbər verir ki, Tramp hakimiyyətə gələrkən verdiyi sözünün üstündə durur. Bu, onu göstərir ki, artıq Amerika Ukraynaya dəstək verməkdən yorulub. İndi onlar bu prosesi davam etdirmək istəmir. Rusiya-Ukrayna müharibəsində hər iki tərəf ciddi itkilərə məruz qalıb. Rusiya ilə Ukrayna arasında düşmənçilk yaranıb və təbii ki, burada hər hansı bir tərəfin qələbəsindən söhbət getmir".
Daha sonra politoloq prezidentlərin bir-birilərini qarşılıqlı səfərlərə dəvət etməsindən danışıb:
"Bu, ona işarədir ki, ABŞ Rusiya ilə münasibətləri yumuşaltmaq niyyətindədir. Ən azından bu prosesi hazırki səviyyədə saxlamaq istəyi var. Daha sonrakı proseslər hadisələrin gedişatından aslı olacaq. Rusiya-Ukrayna müharibəsi bitəndən sonra tərəflərin siyasətində yenidən dəyişiklik ola bilər. Böyük ehtimalla bütün bunlar dünya düzəninə böyük təsir göstərəcək".