Türkiyə MİT-i Fransaya işləyən casusları İFŞA ETDİ
Türkiyə MİT-i Fransaya işləyən casusları İFŞA ETDİTürkiyə Milli Kəşfiyyat Təşkilatı (MİT) bir ildir ki, Fransa xüsusi xidmət orqanlarına işləyən casusu aşkarlayıb.
KONKRET.az "Sabah" qəzetinə istinadən xəbər verir ki, əməliyyat zamanı üç Suriya vətəndaşı saxlanılıb.
Nəşrin məlumatına görə, Türkiyə əks-kəşfiyyatının nəzarətində olan məhbuslar sənədlərin saxtalaşdırılması ilə məşğul olublar. MİT-in məlumatına görə, onlar Türkiyənin miqrasiya siyasətləri və ölkədə insan haqlarının pozulması ilə bağlı yalan məlumatlar ötürüblər.
Bildirilir ki, Ahmet Kati adlı Suriya vətəndaşı özünü jurnalist və ictimai fəal kimi təqdim edərək ailəsi ilə birlikdə Fransa Baş Konsulluğuna sığınacaq üçün müraciət edib. Bunun müqabilində Fransa kəşfiyyatının nümayəndələri suriyalılara Türkiyə haqqında casus məlumatları toplamaq təklif ediblər.
Qəzet yazır ki, daha sonra Kati ağalarına suriyalı qaçqınlar, o cümlədən onlara qarşı işgəncələrin tətbiq edilməsi ilə bağlı saxta sənədlər təqdim edib ki, bu da Ankara üçün Avropada mənfi nəticələrə gətirib çıxarıb.