Vahid Əhmədovdan xəbərdarlıq: Rusiyanın çökmüş iqtisadiyyatı Azərbaycan üçün problemlər yaradacaq
Vahid Əhmədovdan xəbərdarlıq: Rusiyanın çökmüş iqtisadiyyatı Azərbaycan üçün problemlər yaradacaqAvropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen Rusiyanı defolt gözlədiyini bildirib. "Der Tagesspiegel" nəşri Avropa Komissiyasının sədrindən sitatlar gətirib. Onun sözlərinə görə,  sanksiyalar Rusiya iqtisadiyyatını getdikcə daha da məhv edir.  Bunun nəticəsində Rusiyanın dövlət kimi iflası yaxın gələcəkdə baş verəcək. Fon der Leyenin sözlərinə görə, anti-Rusiya sanksiyalarının tətbiqi nəticəsində Rusiyanın ixracı 70 faiz azalıb. Avropalı analitiklər də Rusiya ÜDM-nin 11 faiz azalacağını proqnozlaşdırırlar. Hazırda Avropa İttifaqının rəhbərliyi daha bir anti-Rusiya sanksiyalar paketi üzərində işləyir. Belə ki, Rusiya neftinin Avropaya idxalına məhdudiyyətlərin tətbiqi nəzərdə tutulur. Avropa Komissiyasının sədri isə Rusiyanın enerji resurslarının baha qiymətlərlə başqa bazarlara çıxarılmasına imkan verməməyə çağırır.
KONKRET.az xəbər verir ki, Rusiyanın defoltun qırmızı xəttinə yaxınlaşması ilə bağlı milli məclisinin deputatı, iqtisadçı Vahid Əhmədov Haqqın.az-a açıqlama verib:
"Bir tərəfdən sanksiyaların təzyiqi getdikcə güclənir, digər tərəfdən isə Rusiya müharibəni bitirmir. Belə bir vəziyyətdə Rusiyanın defoltu qaçılmazdır və bu, bütün Rusiya iqtisadiyyatının çökməsi deməkdir" – deputat vurğulayıb.
Vahid Əhmədovun fikrincə, Rusiyanın müflisləşməsi Moskva ilə sıx ticarətət əlaqələri olan MDB ölkələrinin iqtisadiyyatına da mənfi təsir göstərə bilər. Xüsusilə, Qazaxıstanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi artıq öz buğda və ununun ixracını məhdudlaşdırmaq qərarına gəlib. Deputatın sözlərinə görə, Rusiyanın müflisləşməsinin ölkəmizin iqtisadiyyatına mənfi təsirinin qarşısını almaq üçün Azərbaycan da təcili tədbirlər görməlidir.
Vahid Əhmədovdan xəbərdarlıq: Rusiyanın çökmüş iqtisadiyyatı Azərbaycan üçün problemlər yaradacaqVahid Əhmədov əlavə edib ki, Azərbaycanın Rusiya ilə ticarət dövriyyəsi ildə 3 milyard dollara yaxındır: "Biz əsasən şimal qonşularımızdan taxıl, ərzaq və digər zəruri malları alırıq. Rusiyanın defolt olması dövriyyəni ən azı 25-30 faiz azalda bilər. Buna görə də təcili olaraq ehtiyat variantlar, yeni bazarlar və ixracatçılar, o cümlədən idxalçılar axtarmaq lazımdır. Bununla da daxili bazarda qiymət sabitliyini qorumaq lazımdır" – o bildirib.
Millət vəkilinin sözlərinə görə, ölkədə ərzaq məhsullarının qiyməti bəzi məhsullar üçün  20 faizdən 60 faizə qədər artıb: "Bu yaxınlarda Prezident İlham Əliyev geniş müşavirə keçirdi. Müşavirədə vurğulandı ki,  Rusiya-Ukrayna müharibəsinə görə,  ciddi iqtisadi problemlər olmayacaq. Çünki ölkənin kifayət qədər ehtiyatları var. Bütün bunlar başa düşüləndir. Amma bizim ehtiyatlarımız sonsuz deyil. Ona görə də bu gün Azərbaycanın yaxşı münasibətlər qurduğu ölkələr arasında yeni tərəfdaşlar axtarmaq lazımdır. Məsələn, Rusiya taxılının yerini Pakistan doldura bilər. Təbii ki, prezidentin tapşırığı ilə Azərbaycan hökuməti bu istiqamətdə zəruri addımlar atır" – Vahid Əhmədov fikirlərini tamamlayıb.