XƏBƏRDARLIQ: "Bu hal baş versə, Azərbaycan manatı ciddi təsirə məruz qalacaq"
XƏBƏRDARLIQ: Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas hissəsi əsasən neft gəlirlərindən formalaşır. Büdcə gəlirlərinin və tədiyə balansının mühüm hissəsi neft ixracından əldə olunan vəsaitlər hesabına dolur. Neftin qiyməti aşağı düşəndə, dövlətin gəlirləri azalır və bu, həm büdcə xərclərinə, həm də valyuta ehtiyatlarına mənfi təsir göstərir.
Maraqlıdır, hansı hallarda neftin qiymətinin düşməsi manata təsir edir?
Mövzu ilə bağlı iqtisadçı Natiq Cəfərli KONKRET.az-a açıqlamasında bildirib ki, neftin qiyməti uzun müddət aşağı səviyyələrdə qalarsa, bu, Azərbaycan manatına əhəmiyyətli təsir göstərə bilər.
XƏBƏRDARLIQ: "Qısamüddətli enişlər, məsələn, bir neçə həftə və ya bir-iki aylıq dalğalanmalar adətən manatın məzənnəsinə ciddi təsir etmir. Lakin əgər neftin qiyməti kəskin şəkildə ucuzlaşarsa və uzun müddət, məsələn, 6-8 ay və ya bir il ərzində 60 dollar səviyyəsindən də aşağı düşərsə, o zaman təsirlər daha dərindən hiss edilə bilər. Uzunmüddətli aşağı neft qiymətləri ölkədə iqtisadi artım tempinə də mənfi təsir göstərir".